Oscar’ı kazanan Chloé Zhao’ya ülkesi Çin’den sıkıdüzen – Magazin Mahallesi Kültür

Nomadland filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk Asyalı hanım olsa da bu başarısı ülkesi tarafınca sansürle karşılandı.

Chloé Zhao’nun 2013 senesinde bir röportajında ülkeyi “her yerde yalanların olduğu bir yer” olarak tanımlaması, Çin’in daha ilkin Nomadland’e ilişik bütün tanıtım materyallerini internetten kaldırmasıyla sonuçlanmıştı.

Zhao’ya erişim engeli

Ülkenin bu tepkisi asla dinmemiş olacak ki Weibo’da Zhao’nun adı için meydana getirilen aramalarda, bir COVID-19 aşılama kampanyasını korumak için çaba sarfeden ve aynı adı taşıyan Çinli bir yetkili hakkında bilgiler ortaya çıktı. Bir süre sonrasında da “sayfa bulunamadı” ibaresine yer verildi.

Channel News Asia’nın haberine bakılırsa de 9 milyon takip edeni olan bir blog yazarının Zhao aleyhinde popüler bir Weibo gönderisi de kayboldu ve Associated Press, 14 milyondan fazla Weibo takip edeni olan film dergisi Watch Movies’in bir gönderisinin sansürlendiğini bildirdi.

Basında yer almadı

Çin devlet medyasında ise Zhao’nun zaferiyle ilgili haberler oldukca azdı. Devletin iki ana medya kuruluşu olan CCTV ve Xinhua tarafınca Zhao’nun galibiyetiyle ilgili haberlere hemen hemen yer verilmedi.

Nomadland‘in yönetmeni Oscar’ı kabul ederken konuşmasında Çin’e bir atıfta bulunmasa da Çince bir ifadeden esin aldığını belirterek şunları söylemiş oldu:

“İnsanlar doğduğunda özü itibarıyla iyidirler. Bu sözler çocukken beni çok etkilemişti ve bugün hala buna inanıyorum. Bazen sanki tersi doğruymuş gibi görünse de, nerede olursa olsun karşılaştığım insanlarda hep iyi bir şey buldum.”

Chloé Zhao’nun Oscar’a aday olmasıyla birlikte Çin hükümetinin Oscar Ödül Töreni’ni 50 yıl sonrasında yayınlamayacağı konuşuluyordu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *