Oyuncu Deniz Çakır beraat etti

Oyuncu Deniz Çakır, 30 Aralık 2018’de İstanbul’da Beşiktaş’taki bir kafede dostlarıyla oturmuş olduğu sırada, yan masada oturan başörtülü hanımefendilerin fotoğraflarını çekmiş olduğu ve hakaret etmiş olduğu iddiasıyla aleyhinde, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan dava açılmıştı.

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde meydana getirilen karar duruşmasına Deniz Çakır’ı avukatı temsil etti. Duruşmaya müştekiler ile taraf avukatları da katıldı.

“Ülkeyi terk etmeleri istendi”

Sözcü’den Fahrettin Öztürk’ün haberine nazaran, duruşmada beyanda bulunan müşteki avukatı, “Bize göre suçun yasal unsurları oluşmuştur. Müvekkillere, giyim kuşamları sebebiyle, ülkeyi terk etmeleri sözleri sarf edilmiştir. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“Bu suçlama siyasidir”

Deniz Çakır’ın avukatı ise mahkemedeki savunmasında, “Şikayetçiler, beyanlarında aslında olayın bir fotoğraf çekme meselesinden başladığını ifade etmektedir. Bu konuda özel hayatın gizliliğini ihlalden soruşturma başlatılmıştır. Hem çekildiği iddia edilen makina hem müvekkilin telefonu incelenmiştir. Müştekilere ait fotoğrafların bulunmadığı bilirkişi raporuyla sabittir. Bu suçlama, müvekkilimin kişiliği nedeniyle olmuştur. Siyasi bir suçlamadır. Kastidir” ifadelerini kullandı.

Beraat etti

Kararını açıklayan mahkeme, Deniz Çakır’ın üstüne atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığından beraatına hükmetti.

6 aydan 1 yıla kadar hapsi istenmişti

30 Aralık 2018’de dostlarıyla Beşiktaş’taki bir kafede oturmuş olduğu sırada yan masada oturan başörtülü bayanlar ile Çakır içinde münakaşa çıkmıştı.

Başörtülü hanımefendilerin, Çakır tarafınca fotoğraflarının çekildiğini düşünmeleri sebebiyle münakaşa yaşandığı, kafe çalışanlarının da dahil olduğu tartışmada Çakır’ın müştekilere, “Atatürk var bu ülkede, Arabistan değil burası, sizin yeriniz burası değil, Arabistan’a gidin, İran’a gidin” söylediği öne sürülmüştü.

Hanımefendilerin, Deniz Çakır’dan şikayetçi olmaları üstüne, Çakır aleyhinde, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *