Oyuncu Norman Lloyd, yaşamını yitirdi

ABD tv tarihinin en eski dizilerinden The Streets of New York’tan son yılların fenomen dizisi Çağıl Family‘e, Ölü Ozanlar Derneği‘nden Aşk Kazası‘na kadar pek fazlaca film ve dizide rol aldı.

Charlie Chaplin ve Jean Renoir şeklinde isimlerle hem yakın arkadaştı hem de birlikte çalıştı. Hitchcock’un pek fazlaca filmimizde karakter oyuncusu olarak unutulmaz sahnelere imza attı.

Jean Renoir‘in The Southerner, Charlie Chaplin‘in Limelight’ı, Daniel Day-Lewis’le Gangs of New York’ta rol aldı.

Norman Lloyd kimdir?

8 Kasım 1914’te New Jersey’de doğan Lloyd, oyunculuğa 1920’lerde başladı. Sahnede, Joseph Cotten ve Agnes Moorehead’in de yer almış olduğu ve Orson Welles’in Merkür Tiyatrosu’nda tertipli olarak yer aldı. Bununla beraber, Amerikan tiyatrosunun dönüm noktası olan Jül Sezar’ın bir parçası oldu.

Kendisi şeklinde oyuncu Peggy Craven ile yaşamını birleştirdi. Ve çift, Peggy Lloyd’un 2011 senesinde 98 yaşlarında yaşamını kaybetmesine kadar 75 yıl süresince bir arada yaşadılar.

Bir tek beyazperdede değil, tv ekranlarının da sevilen bir oyuncu oldu. St Elsewhere, Çağıl Family, Yıldız Trek: The Next Generation şeklinde dizilerde rol aldı. Hatta rol almış olduğu St Elsewhere; ER, Grey’s Anatomy şeklinde fenomen dizilere için esin kaynağı oldu.

Lloyd’un menajeri Marion Rosenberg, aktörün Salı günü Los Angeles’ın Brentwood semtindeki evinde yaşamını kaybettiğini söylemiş oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *