Özgürlük yazarı Fulya Soybaş, meme kanserine yakalandı

Özgürlük yazarı Fulya Soybaş, ileri evre meme kanserine yakalandığını duyurdu.

Tümörü ilk kez nisan ayında duşta, elle denetim yaparken fark ettiğini sadece doktora gitmediğini özetleyen Soybaş, erken teşhisin önemini “Keşke ama keşke kontrollerimi aksatmasaydım. Keşke ‘Aman boş ver!’ demeseydim. Belki o zaman erken evrede yakalar, kemoterapi almama bile gerek kalmazdı” dedi.

Pandemi sebebiyle evden fazla çıkmadığını hastaneye ise asla gitmediğini söyleyen Soybaş, kendisine, “Aman ne gerek var sonra yaptırırım” diyerek, 40 yaş üstü her kadının yılda minimum 1 kez yaptırması ihtiyaç duyulan mamografi ve meme ultrason kontrollerini de pandemi bahanesiyle ertelediğini söylemiş oldu.

“Keşke ama keşke kontrollerimi aksatmasaydım” diyen Soybaş, “Keşke ‘Aman boş ver!’ demeseydim. Bir ihtimal o süre erken evrede yakalar, kemoterapi almama bile gerek kalmazdı. 6 ayda -4’ü üç hafta aralıklar, 7’si haftalık- toplam 11 kemoterapi aldım.

5 tane daha var. Sonrası ameliyat ve radyoterapi. Sürecin bu kadar uzun ve meşakkatli olmasının sebebi tümörün geç kısaca ileri evrede fark edilmiş olmasından kaynaklı. Şundan dolayı durum fark edilene kadar tümör koltuk altı lenf bezlerine metastaz yapmış oldu kısaca yayıldı” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *