Partimdeki vekillerin (yepyeni parti) emek harcaması söz mevzusu değil; bizimle birlikte yürüyenler yoldaşımız dava arkadaşımızdır, olmayanlar kendi yoluna gider-Erdoğan

ANKARA, 5 Temmuz (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’li vekillerin yepyeni bir parti kurma çalışmasının söz mevzusu olmadığını, kendileri ile beraber yürüyenlerin dava arkadaşları bulunduğunu olmayanların ise kendi yoluna gideceğini söylemiş oldu.

Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin soruları üstüne, “Benim partimdeki milletvekillerinin (bir parti çalışması) söz konusu değil. Partim ile ilişkisi bulunmayan insanların bu tür bir çalışması varsa bu ayrı konu. Buna benzer haberleri biz de sizlerden, başkalarından duyuyoruz. Geçmişte (TBMM’de) grup kuracak şekilde milletvekili sayısıyla aramızdan ayrılanlar oldu. Tarih oldular, şimdi kimse hatırlamıyor bile” dedi ve ekledi:

“Biz yola çıktığımız arkadaşlarımızı hep yoldaş olarak gördük, yoldaş olmaktan çıkıp farklı yöne gidenler oldu, bu noktada fazla dert edinmiyoruz. Bizimle bu yolda beraber yürüyen arkadaşlarımız yoldaşımız dava arkadaşımızdır, olmayanlar kendi yoluna gider.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, Kabine Toplantısı’na ilişkin dün akşam düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Ali Babacan’ın yepyeni bir parti kurması mevzusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile biraraya gelip gelmediği ve kabine revizyonun gündemde olup olmadığı ile ilgili sual üstüne ise şu şekilde cevap vermişti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Ali Babacan’la bir görüşmesi olmuştur, ama içeriğiyle ilgili sizin de ifade ettiğiniz gibi birtakım iddialar var, içeriğiyle ilgili benim şu anda size bir bilgi vermem uygun olmaz, bunu uygun görürse Sayın Cumhurbaşkanımız uygun bir zamanda ne oldu ise o şekliyle kendileri paylaşırlar. Ondan öte şu anda dile getirilen diğer konular iddia olmaktan öte bir şey ifade etmemektedir.” 2 hafta ilkin piyasaya çıkan bir haberde de dikkat çekilmiş olduğu suretiyle Partililere bakılırsa, devrin Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan’ın sonbaharda oluşturmayı düşündüğü yepyeni parti düşük bir oy oranında kalsa bile giderek eriyen oyları sebebiyle yüzde 50 oy oranı riske giren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işini daha da zorlaştırabilir. haberde sonbaharda yepyeni partiyi izahı beklenen Babacan’ın, parti çalışmalarına eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraber hareket etmediği de belirtilmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *