Perakende satışlar, bir senenin arkasından artış gösterdi

Investing.com – Son bir yıl içinde sert daralma gösteren perakende satışlar, Eylül ayında senelik %2,7 artış yaşadı. Aylık bazda %0,6 ve senelik bazda %2,7 artış gösteren satışlar, bir senenin arkasından ilk kez pozitif geldi. Hafta içinde açıklanan endüstri üretimindeki artışın perakende sektörüne de yansıdığı görülüyor ve ekonomide mühim etkiye haiz iki göstergenin de son ayda yükseliş yaşaması dengelenme sürecinin iyi ilerlediğini gösteriyor.

TÜİK verilerine baktığımızda;

Takvim etkilerinden arındırılmış durağan(durgun) fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Eylül ayında bundan önceki senenin aynı ayına nazaran %2,7 arttı. Aynı ayda besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %4,7, otomotiv yakıtı satışları %4,4 artarken, besin, içecek ve tütün satışları %2 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış durağan(durgun) fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Eylül ayında bundan önceki aya nazaran %0,6 arttı. Aynı ayda besin, içecek ve tütün satışları %0,7, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,6, otomotiv yakıtı satışları %0,7 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Eylül ayında bundan önceki senenin aynı ayına nazaran %11,2 arttı. Aynı ayda besin, içecek ve tütün satışları %16,1, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,3, otomotiv yakıtı satışları %1,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Eylül ayında bundan önceki aya nazaran %1,2 arttı. Aynı ayda besin, içecek ve tütün satışları %1,2, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları %1 azaldı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *