Pfizer-BioNTech aşısı beklenen onayı aldı

ABD’de Covid-19’a karşı aşılama yaşlarının 5’e düşmesi için ilk adımı atmış, önceki gün Federal Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bağlı Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi, corona virüsüne karşı Pfizer/BioNTech tarafınca geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna düzgüsel dozun 3’te 1 oranında uygulanması yönünde tavsiye sonucu almıştı.

Komitenin tavsiyesinin arkasından FDA, 5-11 yaş grubunun Covid-19’a karşı Pfizer/BioNTech ile aşılanmasına izin verip vermeme mevzusunda nihai kararını verdi. FDA, Pfizer ve BioNTech tarafınca Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay verdi.

 “Pfizer/BioNTech aşısı 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili”

 Pfizer/BioNTech tarafınca geçtiğimiz günlerde meydana getirilen açıklamada, aşının 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili olduğu aktarılmıştı.

 Açıklamada, 5 ila 11 yaş arasındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo yada düzgüsel dozun 3’te 1’i ile aşı yapıldığı kaydedilmiş, aşı olan evlatların bağışıklık sistemlerinin olmayanlara kıyasla antikor üreterek güçlendiği ve hastalığı daha hafifçe semptomlarla geçirdikleri belirtilmişti.

 3’üncü doz etkinlik oranı yüzde 95.6

Pfizer CEO’su Albert Bourla, 16 yaş ve üstü 10 bin katılımcıyla meydana getirilen denemede Pfizer/BioNTech aşısının 3’üncü takviye dozunun hastalığa karşı yüzde 95.6 oranında tesir sağladığını açıklamış, “Söz konusu sonuçlar, bu hastalığa karşı daha iyi koruma hedeflediğimiz için takviye dozların faydalarına ilişkin daha fazla kanıt sağlıyor” ifadelerini kullanmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *