Pfizer-BioNTech aşısı için tehlikeli sonuç karar! 1 ay saklanabilecek!

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken salgını bitirmek için geliştirilen aşılarla ilgili mühim gelişmeler yaşanıyor. ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), PfizerBioNTech’in aşısı için tehlikeli sonuç bir karar deklare etti.

Daha ilkin 2 ila 8 derecedeki buzdolabında en fazla beş gün saklanmasına izin verilen çözülmüş aşılar, artık bir aya kadar muhafaza edilebilecek.

‘Daha da yaygınlaşacak’

FDA Direktörü Peter Marks, “Bu değişiklikle aşıyı uygulayanların aşıyı temin etmesi ve saklaması kolaylaşacak, aşıyı daha yaygın bir şekilde sunulabilecekler” dedi.

PfizerBioNTech aşısı Aralık ayında -80 ila -60 derecede taşınması şartı ile kullanım onayı almış, dağıtımı için ayrı bir sistem geliştirilmesi gerekmişti.

EMA’dan onay çıktı

FDA’nın açıklamasından ilkin Avrupa İlaç Ajansı’ndan da söz mevzusu aşıyla ilgili benzer bir karar çıkmıştı. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) İnsan İlaçları Komitesi (CHMP) tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, BioNTech ve Pfizer tarafınca geliştirilen Covid-19 aşısının Avrupa Birliği’ndeki (AB) aşılama merkezlerinde aşının işlenmesini kolaylaştıracak onaylı gizleme koşullarında değişim yapıldığı, düzgüsel bir buzdolabında gizleme süresinin 5 günden 31 güne uzatıldığı bildirildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *