Pfizer-BioNTech aşısının korona virüse karşı koruyuculuk oranı değişti

Corona virüsü salgınını bitirmek için geliştirilen aşılarla ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD’li Pfizer ile Alman BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısının etkinlik oranlarıyla ilgili ‘güncellenmiş’ sonuçlar açıklandı.

Kasım 2020’de açıklanan verilerde, 44 bin kişinin katılımıyla meydana gelen testler sonucunda aşının corona virüsünü önlemede yüzde 95 etkili olduğu duyurulmuştu. Pfizer, her iki dozu da yaptırmış ve tamamen aşılanmış 12 bin kişinin verilerini kamuoyuna sundu.

Yaş, ırk, cinsiyet gözetmiyor

Aşıları tamamlandıktan 6 ay sonrasında kişilerden elde edilmiş sonuçlara nazaran, Pfizer-BioNTech aşısının virüse karşı koruyuculuk oranı yüzde 91.3 olarak açıklandı.
Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşının herhangi bir yan tesir ya da sıhhat sorununa yol açmadığını söylerken, yaş, ırk yada cinsiyet gözetmeksizin aynı etkinlik oranını sağladığını belirtti.

Mutasyona karşı yüzde 100 tesir

Aşı, son dönemde süratli yayılan mutasyonlara karşı da kontrol edildi. Buna nazaran Cenup Afrika mutasyonu kapsamında 800 kişinin verileri incelediğinde, aşının hastalığı önlemede yüzde 100 etkili olduğu vurgulandı.

Aşının 12-15 yaş aralığındaki çocuklar içinde da yüzde 100 koruyucu etkiye haiz olduğu ifade ediliyor.

Şahin: Pandemiyi bitirmek için tehlikeli sonuç unsur

Pfizer’la ortak aşı geliştiren BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, güncellenmiş neticeleri değerlendirdi.

Yazılı izahat icra eden Şahin, “Elde edilen klinik sonuçlar, aşının yayılmakta olan mutasyonlara karşı etkin bir koruma sağladığını gösteren ilk veriler. Bu sürü bağışıklığı oluşturmak ve pandemiyi bitirmek için kritik bir faktör” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *