Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 96 koruma sağlamış olduğu ortaya çıktı

İngiltere’de aşı sürecini ve verileri takip eden uzmanlar Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılan aşı ile beraber AstraZeneca’nın geliştirdiği aşının koruma oranlarını ortaya çıkardı.

Birleşik Krallık ve İskoçya’da ayrı ayrı meydana getirilen araştırmalar dün yayınlanırken, bu iki aşının Delta varyantına karşı büyük bir koruma kalkanı oluşturduğu tespit edildi. Bilhassa iki doz aşı olmanın hastalığı ağır geçirme ve hastaneye yatma oranını oldukca ciddi bir halde düşürdüğünü de belirlendi.

İki doz aşı olmanın corona virüsünün yepyeni mutasyonlarına karşı da etkili bulunduğunu açıklayan yetkililer, bu sayede salgının sona erebileceğini de altını çizdi.

Yüzde 96 koruyor

Birleşik Krallık’ta 14.000’den fazla Delta vakasını inceleyen uzmanlar iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların hastaneye yatma oranının yüzde 96 oranında azaldığını tespit etti. Öte taraftan Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirdiği aşıyı olanlarda ise bu oranın yüzde 92 azaldığı kayıtlara geçti.

Araştırmayı yürüten İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde görevli direktör Aziz Sheikh, “Aşının Delta varyantına karşı etkisi çok ama çok yüksek” açıklamasını yapmış oldu.

Öte taraftan İskoçya’daki sıhhat birimleri ve akademisyenler tarafınca meydana getirilen ve Lancet tıp dergisinde gösterilen araştırmada ise iki doz aşının Delta varyantına karşı oldukca ciddi bir koruma sağladığının kanıtlandığı da açıklandı.

Delta mutasyonuna karşı etkili

İki doz Pfizer/BioNTech aşısının ilk olarak Hindistan’da tespit edilen ve bir süre önceye kadar Hint mutasyonu denilen Delta mutasyonuna karşı yüzde 79 oranında koruma sağladığını açıklayan İskoç yetkililer Alpha mutasyonuna karşı da yüzde 92’lik bir koruma sağlandığını duyurdu.

İngiltere’de 33.000 Delta vakasından yüzde 58’inin aşı olmadığını açıklayan yetkililer bunlardan 383’ünün hastaneye kaldırıldığını ve bu kişilerin de üçte ikisinin aşı olmadığını duyurdu.

İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu Ulusal Covid-19 Enfeksiyon Direktörü Jim McMenamin, “Delta virüsü tehdidine karşı çok ciddi bir fırsatımız var: İki doz aşı” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *