Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili ümit veren araştırma! Tesiri 1 yıl sürüyor!

Yunanistan’ın oldukça okunan gazetelerinden Kathimerini’de gösterilen ve Aleksandra Hastanesi Tıp Fakültesi’nde meydana getirilen araştırmada Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech şirketi ile Pfizer’ın geliştirdiği corona virüsü aşısının neticeleri kamuoyu ile paylaşıldı.

Araştırmada iki doz aşı olan sıhhatli bireylerde oluşan antikor seviyelerinin minimum 1 yıl süresince üst seviyede olduğu açıklandı.

Daha ilkin korona virüsü bulaşmış ve hemen sonra sağlığına kavuşanların tek doz corona virüsü aşısı yapmasının kafi koruma sağlamış olduğu kaydedilirken araştırmada 3.500’ten fazla kişinin verileri mercek altına alındı.

Araştırmayı yürüten profesörler Evangelos Terpos, Ioannis Trougakos ve Thanos Dimopoulos, “İkinci doz aşı olanlarda oluşan antikor seviyesi 22’nci günde ciddi bir artış gösteriyor ve 36’ncı günde yüzde 97.2’lik bir koruma ile en yüksek seviyeye ulaşıyor. Yani ikinci doz aşı olduktan iki hafta sonra artış başlıyor ve günde yaklaşık yüzde 3’lük bir artış elde ediliyor. İkinci doz aşıdan 3 ay sonra antikor seviyeleri yüksek seyrediyor” açıklamasını yapmış oldu.

Bilim adamları, “Sonuçlara göre vatandaşların antikor testi yapmasına gerek yok çünkü yüksek antikor seviyesi olmaması ihtimali sıfır. En az 1 yıl boyunca antikor seviyeleri yüksek değerlerde seyrediyor” ifadesini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *