Pınar Altuğ ve Merve Boluğur’a reklam şoku! Ceza yağdı!

Tecim Bakanlığı Reklam Kurulu, Pınar Altuğ Atacan ve Merve Boluğur‘un vatandaşı aldatmaya yönelik örtülü reklamlarına yönetimsel para cezası uyguladı. 

Her iki isminde örtülü reklamını yapmış olduğu ürünler için sıhhatli ürün şeklinde beyanlarda bulunmuş olduğu tespit edilirken bu biçim bir ifadenin yalnızca Sıhhat Bakanlığı‘nın onayı ile kullanılabileceğine dikkat çekildi. 

Kurul, her iki isme de örtülü reklamdan nedeniyle 105’er bin lira yönetimsel para cezası uyguladı.

Instagram’dan takviye gıdası reklamı

Sabah Gazetesi’den Sulh Şimşek’in haberine gore; Altuğ’un Instagram hesabından takviye edici bir gıdanın reklamını yapmış olduğu tespit edilirken, ürünün içeriğindeki bileşenler yardımıyla stres, gerginlik ve uyuyamama durumlarına yararlı olduğu, ürünün bağımlılık yapmadığı şeklinde beyanlarda bulunmuş olduğu açıklandı.

Reklamını yaptıkları ürün ilaç benzer biçimde yansıtıldı

Kurul, araştırma mevzusu reklamda yer edinen beyanların birer sıhhat beyanı olduğu, bu tür beyanlarla takviye edici bir besin durumunda olan söz mevzusu ürünün, stres, gerginlik ve uykusuzluğa karşı iyi geldiği yada bu hastalıkların bu ürünle tedavi edilmiş olduğu yada tedavisine destek olduğu mesajının verildiği, böylece söz mevzusu ürünün sanki bir ilaç benzer biçimde yansıtıldığı sonucuna vardı.

Reklam durduruldu

Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu‘ndan izin alınması icap ettiğini belirten kurul, Altuğ’a 104 bin 781 lira yönetimsel para cezası uygularken, söz mevzusu reklamın da durdurulmasına karar verdi.

Rejim çayı tavsiyesine de ceza kesildi

Kurul ek olarak, Merve Boluğur‘un gene Instagram hesabından yapmış olduğu bir zayıflama çayına da ceza kesti.

Boluğur’un reklamını yapmış olduğu çay için, “Bana en çok sorduğunuz sorulardan biri olan nasıl zayıf kaldığım. Bugün cevabını açıklıyorum. Kilomu korumak ve fitliğimi sürdürmek için kullanıyorum. Sizin de kısa zamanda birtakım hedefleriniz varsa tavsiye ederim. Çok hızlı bir şekilde ödem atıyor ve çok çok memnun kaldım, sizinle paylaşmak istedim” şeklindeki beyanlarla ürünün zayıflamaya destek olduğu ve vücuttan ödem attığı şeklinde bir izlenim uyandırıldığı, öteki taraftan şahsın takip edenleri nezdinde hakikaten bu ürünü kullanıp yarar sağlandığı yönünde bir idrak oluşturulduğu sonucuna vardı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *