Plank hareketi ne işe yarar? Evde plank egzersizi iyi mi uygulanır? 5 dakikada karın kası

Spor egzersizleri içinde popüler hareketlerden önde gelen Plank hareketi, ne yazık ki bazı kimseler tarafınca yanlış yapılarak sakatlanmalara sebep olabiliyor. Karın kası çalıştırmada ve göbek eritmede etkili olan plank hareketi evde iyi mi yapılır, ne işe yarar? Evde yapılabilecek en etkili yan plank ve dirsekte plank egzersizi…

Spor halletmeye yepyeni süregelen kimselerin kim bilir adını ilk kere duyacağı plank egzersizi, resimlerde görüldüğü benzer biçimde o kadar da rahat değildir. Ilk olarak şunu söylemeliyiz ki bilhassa de bu hareketi ilk kere uygulayacak olan kişiler, başlangıç aşamasında epey zorlanacaktır. Sadece, vücut bu hareketi halletmeye alıştıkça hareketin vermiş olduğu kaslardaki ağrılar kendiliğinden ortadan kaybolacağı için kolaylıkla zayıflama yoluna gidilebilir. Bundan sebebiyle başta zor gelse de sonrasında kolaylaşacaktır.

  • Çağıl spor egzersizleri içinde trend olan hareketlerin başını çeken plank, alet gerektirmeden fizyolojik güç ile yapılabilecek olan en etkili ve işe yarar egzersiz türüdür.
  • Yan, çapraz ve düz karın kaslarının etken rolde çalışmasını sağlayacak olan plank hareketinde omurgaya herhangi bir yük bindirmeden yalnız sırt kaslarını güçlendirerek yapılır.
  • Günlük tertipli şekilde meydana getirilen plank hareketi metabolizmanın süratli bir halde çalışmasına da katkı sağlar.
  • Süratli bir metabolizma ise daha kolay kalori yakmanıza destek olarak istediğiniz forma daha kolay girmenizi sağlayacak.

PLANK NEDİR, PLANK HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Ilk olarak karın kaslarını çalıştırmaya yarayan hemen sonra da göğüs ve bacaktaki kasları geliştiren Plank, yere 45 aşama mesafe ile meydana getirilen spor türüdür. Kalorilerin hızlıca gitmesini elde eden Plank hareketinde duruş ve boyun kasları güçlenir. Vücudunuz zemine bakacak şekilde yere uzanın. Dirsekler 90 aşama duracak benzer biçimde yerden destek alın.

Bu esnada omuzları da aynı hizada tutun. Baş bölgesinden topuklara kadar vücudu düz tutun. Yalnızca dirsek ve parmak uçlarından destek alın. Bu harekette dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim duruş şeklinden biri de dirseklerin omuz altında durmasıdır.

DOĞRU PLANK DURUŞU NASIL YAPILIR? EVDE PLANK POZİSYON ŞEKİLLERİ

EVDE DOĞRU PLANK İÇİN YAPILABİLECEK PLANK ÇEŞİTLERİ

1- YAN PLANK HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Yandaki karın kasların etken çalışmasını sağlayacak bu harekette matın üstüne yan yatılır. Peşinden sağ ayak ve sağ dirsekten desteklenip havada tutulmaya çalışılır. Vücudun durağan(durgun) tutularak minimum 15-20 saniye beklenmesi sağlanır. Hareket sağlandıktan sonrasında 1 dakikalık dinlenilerek sol bölümde da aynı işlem yapılır.

2- TEK DİRSEK ÜZERİNDE PLANK NASIL YAPILIR?

Gene yan şekilde yatılır ve sağ dirsek ile ayak havada tutulur. Yere paralel durağan(durgun) tutulur ve sonrasında boşta kalan kol yukarı kaldırılır. Ayaklar birbirine bitişik şekilde tutulur ve vücut şeklinde bozulma olmadan minimum 15 sn. beklenir.

PLANK İLE MEKİK ARASINDA NE FARK VAR? PLANK MI MEKİK Mİ?

Yapılışı en zor spor hareketlerinden önde gelen karın kası hareketlerinden en zoru yapıla tekrarlar ve bu tekrarların sıklaşmasıyla meydana gelen sakatlanmalardır. Dinamik bir egzersiz çeşidi olan mekik hareketinin haricinde plank da statik egzersiz sağlanır. Mekik hareketine alternatif olarak yapılabilecek olan plank egzersizi daha yoğun bir fizyolojik gücü gerektirdiği bilinmelidir, aralarındaki en büyük farkta budur.

PLANK HAREKETİ NE İŞE YARAR? PLANK EGZERSİZİNİN FAYDALARI

Karın kaslarını güçlendirme mevzusunda oldukça etkili bir harekettir.

Kalça kaslarını sıkılaştırarak fit bir görünüme niçin olur.

Sakatlanma riskini azaltır:

Bel ve boyundaki ağrıları azaltır. 

Metabolizmayı hızlandırır.

Vücudunuz bir yay benzer biçimde esner.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *