Prens Philip yaşamını yitirdi – Magazin Mahallesi Güncel

Bir süredir sıhhat problemi yaşayan Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in yaşamını yitirdiği açıklandı.

Buckingham Sarayı tarafınca meydana getirilen açıklamada 99 yaşındaki Prens Philip’in bu sabah Windsor’da yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Son aylarda hastanede tedavi gören ve sıhhat durumu merak mevzusu olan Philip’in bu sabah rahatlık içinde yaşamını yitirdiği belirtilirken, mevzuyla ilgili kapsamlı bir açıklamanın ondan sonra yapılacağı vurgulandı.

Kraliçe Elizabeth ile 73 yıl süresince evli kalan ve Kraliçe’nin en büyük dayanağı olarak malum Philip, Edinburgh Dükü unvanına sahipti.

16 Şubat’ta başkent Londra’daki King Edward VII Hastanesi’ne kaldırılan ve iki haftalık tedavi sürecinin sonunda St. Bart’s Hastanesi’ne nakledilen Philip’in enfeksiyon ve kalp problemi dolayısıyla hastanede olduğu açıklanmıştı.

16 Mart’ta taburcu olan Prens Philip’in o dönemde sağlığının iyi olduğu açıklanmıştı.

Başbakanlardan taziye

Prens Philip’in yaşamını yitirmesinin arkasından İskoçya Başbakanı Sturgeon ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan açıklamalar geldi.

Sturgeon, “Edinburgh Dükü’nün yaşamını kaybetmesinden dolayı çok üzgünüm” dedi. Johnson da kısa bir süre içinde bir izahat yapacağını duyurdu.

Öte taraftan İşçi Parti Lideri Starmer, “Olağanüstü bir devlet görevlisini kaybettik” dedi.

En çalışkan kraliyet üyesiydi

Bu yıl Haziran ayında 100’üncü yaşını kutlamaya hazırlanan Philip’in ölümü İngiltere’de büyük üzüntü yarattı.

Kraliyet ailesinin en çalışkan üyelerinden kabul edilen Prens Philip 1952 yılından beri 22.219 bireysel etkinliğe katılmış, 637 yurt dışı turda yer almıştı.

2017 senesinde 96 yaşlarındayken kamu görevlerini bırakma sonucu alan Prens Philip buna karşılık bazı kamuoyu etkinliklerine katılmış ve açıklamalar yapmıştı.

Prens Philip son olarak 2019 yılının Ocak ayında bir trafik kazası yaşamış ve ülke basınının gündemine oturmuştu.

4 evlatları, 8 torunları var

10 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu Adası’nda dünyaya gelen Philip doğumundan sonrasında İngiltere’ye taşınmış ve 1947 senesinde Elizabeth ile evliliğe ilk adımını atmıştı.

Philip ve Elizabeth’in Galler Prensi Charles, Prenses Anne, York Dükü Andrew ve Wessex Kontu Edward olmak suretiyle dört evlatları oldu.

Çiftin 8 torunu bulunuyor. Prens William, Prens Harry, Peter Phillips, Zara Phillips, Prenses Beatrice, Prenses Eugenie, Lady Louse Windsor ve Severn Vikontu James çiftin torunları. Torunlarının çocuklarını görme fırsatı da gören Philip’in, Savannah Phillips, Isla Phillips, Prens George, Mia Tindall, Prenses Charlotte, Prens Louis, Lena Tindall, Archie Mountbatten-Windsor ve August Philip Brooksbank adlı torunlarının evlatları var.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *