Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin en riskli bölgesini deklare etti

Daha önceki açıklamalarında da fazlaca sayıda depremi günler öncesinde tahmin eden Deprem Bilimcisi Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan son zamanlarda Batı Anadolu ve Ege Denizi‘nde fazlaca sayıda zelzele ve depremciklerin meydana gelmesinin peşinden Sözcü’den Mustafa Sarıipek’e konuştu.

Ercan, daha ilkin fazlaca kez dile getirmiş olduğu “Türkiye’deki depremlerin yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu kırığında olur” sözünü değiştirerek, “Batı Anadolu için deprem olasılığı yüzde 33 diyorduk. Ama sanki son zamanlarda Batı Anadolu ve Ege Denizi’nde süregelen depremler olasılık olarak Kuzey Anadolu’yu geçti. Gerek oluşum sayısı olarak ve gerekse gerginlik olarak şu anda Türkiye’nin en gergin yeri ne yazık ki Batı Anadolu” diye konuştu.

“Boşalımlar sürüyor”

Ercan, deniz içi yanardağların da harekete geçtiğini söylemiş oldu. Daha ilkin cenup batıda Teke Yarımadası‘nın önlerinde olan depremciklerin gene benzer şekilde sürdüğünü belirten Ercan, “Daha ilkin yaptığım açıklamalarda söylediğim şeklinde güneyden dalma batma kuşağı süresince toslayan Afrika Anakarası’nın Ege Denizi ve Batı Anadolu’yu germesi sonucunda olan boşalımlar sürüyor.

Bodrum’u hatırlattı

Son olarak Kos’ta 4 büyüklüğünde depremi gördük. Daha ilkin gene aynı yerde 6.7 büyüklüğünde Bodrum depremi olmuştu. Türkiye’de ise Batı Anadolu ve Ege Denizi’ndeki depremler Şimal Anadolu’yu geçti” dedi.

Her depremin maliyeti 5 milyar doları buluyor

Prof. Dr. Ercan, 2012 yılı ortalarında Muğla’nın Marmaris İlçesi Bozburun Mahallesi ve çevresinde bir ayda 2 bin 500’ün üstünde zelzele meydana gelmesinden sonrasında, bölgede yaptıkları araştırmada ‘Küdür’ adında olan deniz dibindeki yanardağı bulduklarını hatırlatarak, “Bu kırık yıllardan bu yana orada öylece duruyor. Turizmden etkilenir yanardağdan kırıktan söz etmeyin demek bu kırığın varlığını orada silmiyor” diye konuştu.

Tedbir 5 bin dolar

Türkiye ekonomisinin büyük bir depremin zararlarını çekebilecek durumda olmadığını, aslına bakarsan ülkede yeterince gerek toplumsal ve gerekse ekonomik yönden zelzele yaşandığını da söyleyen Ercan, “Her depremin maliyeti Türkiye için 5 milyar dolardır. Oysa depremden bir kişinin ölmemesi için deprem öncesi yapılması gereken yatırım kişi başı sadece 5 bin dolardır” dedi.

Kentsel dönüşüm mevzusu sulandı

İmar aflarından sonrasında Türkiye’nin her yerinde, bilhassa Batı Anadolu’nun kıyı kesimlerine atak bulunduğunu da sözlerine ekleyen Ercan: “Sisam depreminden sonra deniz kıyısında evleri olan büyük kentlilerin evlerine dönmemesi ve kıyı kesimlerinde kalmalarını önermiştim. Bu kıyı kesimlerine göçü kamçıladı. Oralarda ev sahibi olanlar ise yaz kış oturabilecekleri ev durumuna dönüştürmek için evlerine kaçak katlar çıkardılar. Bunlar imar affından yararlandı. Deprem etkisini en fazla bu kaçak katlar görecektir” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *