Prof. Dr. Sencer İmer, yaşamını yitirdi

Ufuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Birleşmiş Milletler eski uzmanı Prof. Dr. Sencer İmer’in yaşamını kaybetmiş olduğu öğrenildi.

Ufuk Üniversitesi‘nin resmi toplumsal medya hesabından gösterilen başsağlığı mesajında, “Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. C. Sencer İmer vefat etmiştir. Hocamıza Allah’tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Sencer İmer kimdir?

Sencer İmer, 1942 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Tam adı Celalettin Sencer İmer olan profesör, ilköğretim, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladı, sonrasında devlet bursu ile üniversite eğitimi için 1960 senesinde Berlin’e gitti. Berlin Teknik Üniversitesin’den 1965 senesinde Metalurji yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1968 senesinde doktorasını tamamlayan İmer, 1973’de Berlin Teknik Üniversitesinde Metalurji alanında doçent oldu. 2004 senesinde profesör oldu.

1973-1982 yılları aralığında Berlin Teknik Üniversitesinde bilimsel emek harcamalar ve öğretim üyeliği meydana getiren Sencer İmer, 1982-1992 yılları aralığında BM uzmanı olarak DPT de müşavirlik ve çeşitli bakanlara danışmanlık yapmış oldu.

Asil-çelik ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde, 1989-1992 yıllarında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) genel müdürlüğü görevinde bulunmuş oldu. 1992’den beri Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyeliği yapıyordu. Ek olarak Hacettepe ve TOBB üniversitelerinin internasyonal ilişkiler bölümlerinde Türkiye Ekonomisi ve karşılaştırmalı iktisat dersleri verdi. 1995’den beri Kardemir kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. 10 yıl başkanlığını yapmış olduğu Türk-Alman mesleki eğitim vakfı Meksa’nın kurucu ve yönetim kurulu üyesidir. Birinci dereceden Alman Devleti Hizmet Nişanı sahibidir.

2009-2013 yılları aralığında AKSARAY Üniversitesi İİBF dekanı olarak vazife alan İmer, Anka Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyordu. Sencer İmer, evlidir ve 3 evladı vardır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *