Prof. Dr. Seyithan Deliduman: Kabahat işleyenler içinde ünlülerde var!

Kısa bir süre ilkin TBMM’de kabul edilen Hayvan yasası hepimiz tarafınca sevinçle karşılandı.

Prof. Dr. Seyithan Deliduman hayvan yasasında evcil hayvanların petshop şeklinde yerlerden gizlice alanlarında yasaları ihlal ettiğinin altını çizdi.

Bu gün toplum dergilerinde, gazetelerin Magazin sayfalarında yer edinen derhal her insanın kucağında gördüğümüz Pomeranian Boo, Maltipoo ve Toy Poodle şeklinde cins köpekleri petshoplardan satın alan adların artık yasalara karşı gelmiş olarak kabahat işlediğini söylemiş oldu.

Prof. Dr. Seyithan Deliduman, 9/7/2021 tarihinde değiştirilen ve mecliste çoğunluk ile geçen Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili detaylı açıklamaları ise şu şekilde:

“7332  sayılı Kanun (madde 4, II) Petshoplarda hayvan satışını değil hayvan bulundurulmasını yasaklamıştır. Bu düzenleme hayvan haklarının korunması bakımından son aşama isabetli olmuştur. Düzenleme ile hayvan satışının yasaklanmadığı maddenin devamındaki ‘ancak buralarda Bakanlıkça izin verilen ev hayvanı üretim yerlerindeki kedi ve köpeklerin satışı yapılabilir’ ibaresinden açıkça anlaşılabilir.

Buna gore, hayvan almak isteyenler petshoplarda katalogdan beğenecekleri hayvanları satın alabilecek, fiili teslim ise Bakanlıkça izin verilen ev hayvanı üretim yerinde gerçekleştirilecektir.  Ev hayvanı satın almak isteyen hayvan severlerin burada dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus, hayvanı alacakları üretim yerinin bakanlıkça üretim izni verilen bir yer olmasıdır. Petshoplarda ev hayvanı teslim alınması yalnız satıcı bakımından değil alıcı bakımından da kabahat teşkil edecektir.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *