Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi

Dünyayı tesiri altına alan corona virüsü salgınına karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşme süreci aleyhinde Alman basınına konuştu.

Şahin, Der Spiegel ve Bild gazetesine yapmış olduğu açıklamada, aşılamayla beraber olay sayılarında mühim ve kalıcı düşüşün Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşeceğini söylemiş oldu.

‘Bulaşmayacağı anlamına gelmez’

Aşılamaya vurgu meydana getiren Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu.

İki yılda bir aşı olunacak

Virüsteki mutasyonların artmasının kaygı verici bulunduğunu belirten Şahin, geliştirdiği aşının bu kadar yüksek tesir etmesini beklemediğini de belirtti. Şahin, aşı yardımıyla virüsün insan vücudundaki gelişiminin önlendiğini ifade ederken, aşının her iki yılda bir yeniden edilmesi icap ettiğini altını çizdi.

Liyakat nişanı verilecek

Öte taraftan BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve eşi Hasret Türeci’ye liyakat nişanı verileceği açıklanmıştı.

Duyuru Almanya Cumhurbaşkanlığı’ndan tarafınca yapılmış oldu. Almanya Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Şahin ve Türeci’ye yıldızlı büyük liyakat nişanını 19 Mart’ta başkent Berlin’de bulunan Bellevue Sarayı’nda düzenlenecek törenle takdim edeceğini duyurdu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *