Ramazanda dengeli beslenmenin yolları nedir? Sahur ve iftarda nelere dikkat edilmeli?

Uzun günlere denk gelen Ramazan ayını sıhhatli atlatmanın yollarından biri de beslenmedir. Bu alışkanlığı bağışıklık sistemi için önemlidir. Son aylarda ölümlere yol açan koronavirüsüne karşı da bağışıklık sistemininde kuvvetli olması gerekir. Bu yüzden uzmanlar bu ayda en mühim vakitler olan iftar ve sahurda dengeli beslenme mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu. Peki Ramazanda dengeli beslenmenin yolları nedir?

İnsan sağlığı için en mühim iki unsur su ve beslenmedir. Virüslere karşı daha sıhhatli bir vücut elde etmek için bu unsurlar göz ardı edilmememlidir. Aksi halde ciddi hastalıklara zemin hazırlar. Uzmanlar gün içinde üç öğün iki de meyvelerle dolu ara öğün olması icap ettiğini belirtiyor. Toplamda da 2.5 litreye yakın su tüketiminin yararlı bulunduğunu vurguluyor. Sadece bazı dönemlerde de vücudun dinlendirilmesi ve arındırılması gerekir. Ramazan ayı da bunun için mühim bir fırsattır. Fakat Ramazan ayında değişen öğün saatleri ve zamanlarında doğur beslenmenilmediğinde hastalıklara niçin olabilir. Bu yüzden uzmanlar iki öğüne düşen bu süreçteki iftar ve sahurun mühim bulunduğunun altını çiziyor. 

SAHUR VE İFTARDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

SAHURDA SADECE SU İÇMEK OLMAZ!

Prof. Dr. Luk Yücecan, sahur ve iftarın sıhhatli ve dengeli beslenmek için önerilerde bulunmuş oldu. Yücecan bilhassa sahur vaktinin mühim bulunduğunu vurgulayarak “Sahura kalkmadan veya yatmadan önce hafif bir şeyler yiyerek oruç tutmak da sakıncalıdır. Çok uzun süre aç kalmak sonucu halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya meyil, sinirlilik gibi semptomlar gelişebilir ve iş verimi düşer. Ayrıca, uzun açlık süresi mide asit salgısını da artırarak; hazımsızlık, şişkinlik, ekşime gibi çeşitli sindirim sistemi şikayetlerine neden olabilir. Bu nedenle sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla çok daha fazla tokluk hissi oluşturan süt, peynir, yoğurt, yumurta, lifli besinler ve bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir” şeklinde konuştu.

SAHURDA TUZLU BESİNLERDEN UZAK DURUN!

Vücudun gün boyu dirençli kalmasını elde eden öğün olan sahurda da bazı besinlere dikkat edilmesi icap ettiğini hatırlatan Yücecan “Aşırı tuzlu yiyecekler ve içecekler örneğin turşular, tuzlu ayran, ağır tatlılar, börekler gün boyunca kişiyi susatan türde yiyecekler olduğundan sahurda yenmemesi daha doğrudur. Susuzluğu arttıracağı için sahurda zeytin yerine 4-5 adet ceviz veya 10 ila 15 badem, fındık da tüketebiliriz. Ayrıca mideyi uyarıcı olan çok acılı ve baharatlı yemeklerden de uzak durulmalıdır. Kurubaklagiller ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin tek başına tüketilmesi de sahur için uygun değildir” sözleriyle devam etti. 

ORUCU ZEYTİN VE HURMA İLE AÇMAK!

Gün boyu açlık ve susuzluktan sonrasında iftar vaktinde doğrusu oruç açarken de dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar vardır. Ansızın mideyi doldurmak ve sonrasında hareket etmemek vücudun dengesini bozar. Yücecan, sıhhat problemlerine niçin olmaması için orucun hafifi besinlerle açılmasına mesela zeytin, peynir ya da hurmayla başlayıp sonrasında çorba içilmesi ve su tüketilmesi icap ettiğini deklare etti. Uzman tabip kan basıncını yükseltecek şekerli ve karbonhidratlı besinlerde bu öğünde de uzak durmak icap ettiğini söylemiş oldu. Olabildiğinde dengeli beslemenin yararlı olacağının altını çizen Yücecan, vücudun gereksinim duyan kırmızı et, beyaz et ve yeşillik benzer biçimde gıdaları önerdi. Ek olarak tabip Trans yağın olmadığı besinler tüketilmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Aksi halde bu süreçte kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayacak sıhhat sorunları yaşanabileceğini hatırlattı. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *