Renklerin insan üstündeki psikolojisi – Magazin Mahallesi Kültür

Renkler hayatımızın her alanında bulunmaktadır ve biz fark edelim ya da etmeyelim hayatımızda büyük rol oynamaktadır. Yolda gördüğümüz ya da herhangi bir yerde karşılaştığımız renklerin bizlere mesajı vardır. Bu renklerin hiçbiri rastlantı değildir. Renklerin zihin ve davranışlar üstünde derin bir etkiye haizdir.

Her renk bizlere değişik mesajlar vermektedir. Böylelikle seçimlerimizin ve duygusal tepkilerimiz üstünde tesiri vardır.

Renkler bilinçaltımızı ikna edici bir özelliği vardır. Dikkatimizi çekebilir, gözlerimizi rahatlatabilir ya da daha oldukça rahatsız da edebilir. Doğru renk kullanılarak istenen ileti verilmektedir.

Kırmızı

İnsanlar üstünde acele karar almaya yönlendirici tesiri bulunmaktadır. Bunun yanında iştah açma şeklinde bir yanı da bulunmaktadır. Kırmızı bunun yanında insanoğlu üstünde fizyolojik bir etkiye haiz olup, gerilim artışına sebep olur ve kan düzeyinde artışa niçin olmaktadır. Bunun haricinde adrenalini de çağrıştırmaktadır.

Mavi

Kan düzeyindeki hızı yavaşlatır ve sakinleştirici bir özelliği vardır. Mavinin bunun yanında yiyecek yeme düzeyini azaltıcı bir tesiri vardır. Mavi ve tonları bilhassa lacivert sonsuzluğu, otoriteyi ve emek harcama gücündeki artışı anımsatır. Mavi çoğu zaman güvenirlilik, güvenlik ve istikrarı arttırmak için kullanılır. Açık mavi tonları ise rahatlatıcı bir tesiri bulunmaktadır. Koyu mavi ya da lacivert ciddiyet ve profesyonelliği çağrıştırmaktadır.

Sarı

Kullanılan tasarımlarda açık sarı renkler parlak sarılardan daha oldukça mutluluk vericidir. Parlak sarı renkleri vurgu yapmak istediğiniz yerlerde kullanmanız doğru olacaktır. Bunun yanında koyu renkli sarılar antika olarak yorumlansa da oldukça fazla olunca göz yorucu hale gelmektedir. Sarı renginin seçilen tonları oldukça oldukça önemlidir.

Siyah

Siyah rengi genel anlamda gücü, zerafeti ve formalite ile ilişkilendirilir. Siyah rengin negatif tarafı ise fenalık, ölüm ve gizem ile ilişkilendirilir.

Beyaz

Beyaz rengi istikrar, sadelik, devamlılık, temizlilik ve modernliği temsil eder. Bunların yanında serin ve canlandıran bir tesiri vardır.

Yeşil

Yeşil, doğayı temsil eder. Bu renk genel anlamda sağlığı, tazeliği ve itimat vericiliği temsil eder. Açık yeşiller enerji verici ve hareketliliği temsil eder. Koyu yeşil renkler ise serveti ve istikrar ile ilişkilendirilir.

Mor

Asaleti temsil eder. Koyu mor rengi zenginlik ve zerafeti temsil eder. Açık mor oldukça daha tutkuludur ve romantizm ile alakalıdır. Mor rengi yaratıcılık ve hayal enerjisini temsil eder. Mor rengi beyinsel faaliyetleri arttırdığından kaynaklı esin verici tesiri bulunmaktadır.

Turuncu

Kırmızıdan sonrasında gelen en sıcak renktir. Turuncu sosyallik, coşku ve mutluluk verici, dikkat çekici ve iç açıcı bir renktir. Çoğu zaman turuncu daha samimi ve çekici olarak söyleyebiliriz.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *