Risk haritasında parlayan Uşak’ın sırrı ne?

Uşak 5 bin 555 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ege Bölgesi’nin ortasında minik bir kent… TÜİK 2021 verilerine bakılırsa 80 bini kırsalda toplam 370 bin şahıs yaşıyor. Nüfus 11 ilçe, 72 mahalle ve 245 köye dağılmış durumda. Kilometrekareye 66 şahıs düşüyor. İstanbul’da kilometrekareye 2 bin 976 şahıs düşmüş olduğu düşünüldüğünde Uşak’ın ilk sırrı büyük oranda ortaya çıkıyor.

Yaptığımız oldukça sayıda görüşme sonunda ikinci sır da ortaya çıktı. Öyleki anlaşılıyor ki Uşak’ta ortalama bir iki ay ilkin olay sayısı ve yoğun bakımdaki hasta sayısının pik yapması Uşaklılara ciddi ders oldu. Bu süreç sonunda artırılan kurumsal tedbirlerin yanında halkın yükselen bireysel duyarlılığı tablodaki başarıyı getirmiş görünüyor.

“İnsanlar önce pandemiyi kaale almadı” 

Bilgileri Uşak Doktor Odası Başkanı Op. Dr. Adnan Memiş SÖZCÜ’ye söyledi. 

“Bir ara tablo oldukça kırmızıydı. Halk duyarsızdı. Uşak’ın en hareketli noktası İsmet Paşa Caddesi’nde yoğun kalabalıklar vardı. İnsanlar pandemiyi kaale almadı.

Türkiye çapında olay sayısı oldukça düşük açıklanınca insanoğlu, “Beni mi bulacak ya hu” dedi. İnsan psikolojisi… Sonuçta oldukça rahat hareket ettiler. Tedbir alınamadı.

Bir dönem birkaç endüstri kuruluşunda ciddi sayıda olay oldu. Oralarda bir patlama oldu. Bizi zora soktu. Buralarda ek önlemler alındı. Bir besin firmasında sıkıntılar yaşandı. Kapasitesini düşürdü. İki kesimhanesi vardı. birini kapattı. Aslolan sıkıntılı olan bölümde çalışanlar karantinaya alındı.

“Yoğun bakımlar doldu, taştı”

Ortalama bir- iki ay ilkin yoğun bakımlar doldu.. Vakalar hastanelerden taştı. Hususi bir hastane taşınmıştı. Boşalttığı yer pandemi hastanesi olarak düzenlendi. Burası bile tamamen doldu. 

O dönemde insanoğlu hakikaten düşünmeye başladılar. Oldukça sıkıntılı diye. İnsanlar yaşayarak gördüler. Oldukça yakını vefat edenler oldu. Bu ölümlerden sonrasında insanoğlu birazcık ayaklarını denk aldılar. Kötüyü gördüler ve şu anda daha hassaslar.

Kurallara uyma hassasiyeti şu anda kötü değil. Şimdi devlet hastanesinde yoğun bakım hastası yok. Düzgüsel serviste 20 civarında hasta bulunduğunu biliyoruz.

Uşak minik bir kent olduğundan toplu ulaşım oldukça kullanılmıyor. En büyük avantajlarımızdan bir tanesi bu. İnsanlar işlerini daha oldukça yaya olarak çözüyor.

Bilhassa yoğun olduğu dönemde insanoğlu oldukça çekindi yaşlılarımız oldukça fazla çıkmadı. İnsanlara mevzunun vehameti hakikaten doğru anlatılırsa insanoğlu kurallara uyuyor.

“Bir hekim vefat etti” 

Bir aile hekimi arkadaşımız vefat etti. Başka sıhhat çalışan vefat eden olmadı. Sıhhat çalışanlarının tamamı aşı oldu. Olmak istemeyenler sözü edilmeyecek kadar azdır.

Sıhhat Bakanlığı verileriyle bizim tespitlerimiz içinde oldukça büyük fark yok. Gizleme şansları yok… Burası oldukça minik bir yer. İstanbul, İzmir, Ankara benzer biçimde değil. Burda bir vefat oldu mu hepimiz bilir.

Ben kendi adıma Uşak Doktor Odası Başkanı olarak rica ediyorum. Veriler detaylı olarak net olarak açıklansın. Hakikaten net veriler verilirse insanoğlu birazcık daha önlemli oluyorlar.”

DİSK: “Hiçbir üyemiz covıd’e yakalanmadı”

Uşak’ta bilhassa emekçilerin nabzını en iyi tutanlardan biri de DİSK Ege Temsilcisi Memiş Sarı tablodaki başarıyı nüfus yoğunluğunun düşük olmasına bağlıyor.

İnsanların bireysel olarak bilgili davrandığını kaydeden Memiş, “Çok iyi biliyorum Uşaklılar tarlasında bile maskesi yanında çalıştı. Bizim örgütlü olduğumuz belediyede hiçbir arkadaşımız Covid’e yakalanmadı. Testi pozitif çıkan dahi olmadı. Belediye işçileri aslında çöpten, sosyal destek hatlarına kadar hep alandaydı. Parkını, asfaltını tüm hizmetleri belediye işçileri götürdü. Buna rağmen olumsuz bir durum yaşanmadık” diye konuştu.

Memiş şöyleki devam etti: “Belediyeler kurumsal olarak da gerekli hassasiyeti gösterdi. Mesailer genelgelere uygun olarak düzenlendi. Kısa çalışma, uzaktan çalışma, evden çalışma hepsi değerlendirildi. Özel bir tedbir değil ama Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği genelgelere tamamen uyuldu. Zaten insanların sıkça gidip oturduğu 15 kafeterya var. Onlar kapandı. Nüfusun önemli bir bölümü kırsalda. Coğrafi olarak ilçelerin, köylerin dağınık olması nüfus yoğunluğunu azaltan etkenler. Bu da pandeminin bulaşma riskini daha da azalttı.”

Muhtar: “Kırmızı tablo bizi akıllandırdı” 

Uşak merkezdeki tek hanım muhtar olan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fadime Meral tablodan oldukça mutlu. “Mavi bize çok yakıştı” diyen Meral, “Bir dönem vaka sayısında büyük artış oldu. Kırmızı noktadaydık, çok şiddetliydi. Corona virüsü var deniliyordu ama yakınındakine temas etmeyince olmaz gibi geliyordu belki. İşte o kırımızı tablo bizi akıllandırdı. Çok yakınlarımızda vefatlar ve ağır hastalar olmaya başlayınca o zaman insanlar silkelendi. Gerçekten bu iş ciddiymiş deyip, tedbirlere çok sıkı sarıldık biz” diye konuştu.

“Esnaf yeni durumdan tatmin olmadı” 

Meral şöyleki devam etti:

“Denetim belirleyici oldu. Cezalar yenilmeye başlayınca, insanların maddi durumları zaten sıkıntı. Yaptırımlar etkili oldu. Ben merkezde Cumhuriyet Mahallesi muhtarıyım. 45 bin nüfusum var… Ben bile odama bir barikat kurdum. Odama almıyordum. Tüm kamu kurumlarında da bu yapıldı. Özellikle yaşlılarımız kurallara çok güzel uydu. Esnafın durumu gerçekten çok kötü. Esnaf kapattı. Dört gözle bekliyorlardı dünkü açıklamayı ama onları tatmin edici çok bir şey çıkmadı. Yine de ufaktan kıpırdanmaya başlayacaklar. Belediyeden destek çıkmayınca devamlı bize geldi insanlar, “Desteğimiz çıkmadı, yapamıyoruz” Ikimiz de elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalıştık. Mahallemizin yüzde 70’inin durumu oldukça iyi. Çoğu zaman belediye başkanları, valilik ve bütün varlıklı üst tabakanın olduğu bir mahalle. Biz mahalle içinde yüzde 30’luk kısmı oldukça güzel yönetim ettik. Onlardan gelen yardımla biz kendi içimizde döndürebildik. En azından valilikten ve toplumsal yardımlaşmadan yardım alamadıklarında, tıkandıklarında… Aslına bakarsan 1000 TL olan bir pandemi yardımını insanoğlu… Kaç aydır bunla yönetim etmeleri mümkün değil. Fakat öteki mahallelerde oldukça büyük sıkıntılar bulunduğunu biliyorum. Her insanın durumu oldukça fena.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *