Roland Garros’ta şampiyon Novak Djokovic

Sezonun 2. Grand Slam’i olan Roland Garros’ta final nefesleri kesti ve 17 yıl sonrasında 5. sete uzayan finalde zafere uzanan raket Novak Djokovic oldu.

22 yaşlarında ilk Grand Slam finaline çıkan ve bunu başaran ilk Yunan raket olan Stefanos Tsitsipas, ilk iki seti kazanılmış olduğu finalde 3 ve 4. setlerde dünyanın 1 numarasını direnemedi. Djokovic, 2-0 geriye düşmüş olduğu Roland Garros finalinde Yunan raketi 3-2 yenik ederek Fransa’da 2. kez şampiyonluğa uzandı. Solukları kesecek finalde 4 saat 11 dakika oynandı.

Djokovic’ten süper geri dönüş

Tsitsipas 7-6 ve 6-2 kazanılmış olduğu setlerin arkasından oyundan düştü. Djokovic 3. setin 4. oyununda rakibin servisini kırarak pozitif yanları eline aldı ve 6-2 kazanılmış olduğu setle beraber durumu 2-1 yapmış oldu.

4. sette ise Djokovic oldukca rahat bir oyunla rakibinin ilk iki servisini kırıp durumu 4-0 yapmış oldu ve seti de 6-2 kazanmayı başararak finali son sete taşıdı.

5. setin 3. oyununda Djokovic, Tsitsipas’ın servisini kırdı ve finalde büyük pozitif yanları kaptı. Oynanan öteki oyunlarda Djokovic kendi servislerini koruyarak son seti 6-4 kazanmayı bildi ve Roland Garros şampiyon oldu.

“Geri dönebileceğimi biliyordum”

Novak Djokovic kazanılmış olduğu final sonrasında Fransız yapmış olduğu konuşmasında, “Desteğinize çok teşekkürler. Yine müthiş bir atmosfer oldu. Kendi ekibime, bana destek olan herkese teşekkür etmek istiyorum. 48 saatte belki de 9 saatlik bir tenis serüvenim oldu. İki tane büyük tenisçiye karşı oynadım. Çok zordu. Fiziksel olarak da zorlandım ama bu kupayı çok istedim. 2-0’den geri dönebileceğimi biliyordum” ifadelerini kullandı.

Djokovic: 28. final, 19. şampiyonluk

Novak Djokovic kariyerinin 19. Grand Slam’ini kazanırken, minimum kazanılmış olduğu Roland Garros’ta ise 2. şampiyonluğunu yaşadı. Djokovic ek olarak çağdaş tenis dünyasında 4 Grand Slam’i de birden fazla kazanan ilk isim oldu.

Sırp raket, daha ilkin 9 kez Grand Slam finalinden eli boş ayrılırken son finalini ise 2016’da ABD Açık’ta Stan Wawrinka’ya yitirdi.

Djokovic kazanılmış olduğu bu şampiyonlukla en büyük rakipleri olan 20’şer Grand Slam şampiyonları Roger Federer ve Rafael Nadal’a birer kupa daha yaklaşmış oldu.

17 yıl sonrasında bir ilk

Yarı finalde ‘Toprak Ağası’ Rafael Nadal’ı 3-1 ile geçerek Roland Garros’ta rakibini yarı finalde eleyen ilk isim olan Djokovic, 5. kez çıkmış olduğu Roland Garros finaline mutlu sona ulaştı.

Nadal’ın domine etmiş olduğu Roland Garros’ta final maçı 17 yıl sonrasında 5. sete uzadı.

Roland Garros’ta 5. sete uzayan son final 2004 senesinde iki Arjantinli raket Gaston Gauido ile Guillermo Coria içinde oynanmıştı.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *