RTÜK ceza yağdırdı! Survivor, Baraj, Arka Sokaklar ve Çukur da nasibini aldı!

Radyo ve Tv Üst Kurulu (RTÜK), tv dizi ve programlarına ceza yağdırdı.

Kanal D‘de gösterilen “Arka Sokaklar” dizisi geçtiğimiz günlerde RTÜK‘e şikâyet edildi. Bunun üstüne Radyo ve Tv Üst Kurulu, Muhammed peygamberin bir hadisinin dizide terör örgütü lideri tarafınca “anlamından koparılarak tehdit ve intikam bağlamında kullanıldığı” bölümleri ve bir avukata uygulanan fiziki sertlik görüntülerini ele aldı.

Arka Sokaklar” dizisi geçen günlerde avukatlar tarafınca tinsel değerlere aykırılık taşıyan görüntüler ve sertlik görüntüleri iddiasıyla yoğun olarak RTÜK’e şikâyet edildi.

İzleme uzmanının hazırladığı raporda; “İslami hassasiyetleri dikkate almayan ilgili sahnenin toplumsal değerleri hiçe saydığını, kullanılan ifadelerin amacını aşarak Türk toplumunun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğunu” ve yaptırım uygulanmasını talep etti.

Uzman raporunu “yerinde” gören Üst Kurul, gösterim ilkelerinin ihlal edildiğine karar vererek yayıncı müessese Kanal D aleyhinde yönetimsel para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Çukur gene gündemde

Show TV‘nin “Çukur” dizisi gene RTÜK gündemindeydi. Üst Kurul, dizide yer edinen bazı sahnelerde kavga, sertlik ve işkence görüntülerinin kanunda yer edinen “Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” hükmünü ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek yapımı gösteren kanala yönetimsel para cezası verilmesine hükmetti.

FOX’a ‘çarpık ilişki’ cezası

FOX’un “Baraj” dizisi aleyhinde da rapor düzenlendi. Dizide şikayete mevzu olan sahneyi inceleyen uzmanlar “evli bir adamın, hamile olmamasına rağmen hamileymiş gibi davranan başka bir kadın tarafından kandırılmasını ve bu konu etrafındaki çarpık ilişki ve diyalogları” bulunduğunu söylediler.

Radyo ve Tv Üst Kurulu, dizideki bu sahneleri yasaya aykırı buldu. RTÜK, FOX’a yönetimsel para cezası verilmesine karar verdi.

Yasak Elma’ya ceza

Gene FOX’ta gösterilen “Yasak Elma” dizisi de Üst Kurul’a gitti. Üst Kurul, gösterim ilkelerini ihlal eden yayıncı kuruluşa yönetimsel para cezası uyguladı.

Survivor’a “şiddeti normalleştirme” cezası

Survivor“daki fiziki performans oyunlarında oyuncular içinde yaşanmış olan gerilimler esnasında çıkan kavga ve argo kullanımının ekrana yansıması TV8’e ceza getirdi. Programda sertliği bir model olarak gösteren örneklerin oldukca sayıda yer almış olduğu, böylelikle şiddetin normalleşmesine sebep olunduğu kanaatine varan Üst Kurul, Kanundaki “Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” hükmü gereği TV8’e yönetimsel para cezası verdi.

Halk TV Boş geçilmedi

Neredeyse her hafta RTÜK’ten ceza alan Halk TV bu hafta da boş geçmedi. Bir vatandaşın Eyüpsultan Belediyesi’nden yardım istediği sadece bu yardımın AKP’ye üyelik şartıyla yapılacağı iddiasına yer veren Halk TV Ana Haber Bülteni’ni inceleyen RTÜK, haberde iddia edilenlerin “gerçekle bağdaşmadığını” belirledi. Üst Kurul, Halk TV’ye yönetimsel para cezası verilmesine hükmetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *