RTÜK’ten Camdaki Kız dizisine fizyolojik sertlik cezası

Toplanan Radyo ve Tv Üst Kurulu (RTÜK) KRT’de gösterilen “Şimdiki Zaman” programı hakkında uzman raporunu inceledi. Üst Kurul, yapımın bir kısmında kullanılan bazı ifadelerin kurum ve kişileri eleştirmenin ötesinde minik düşürücü ve itibarsızlaştırıcı özellikte bulunduğunu iddia etti.

RTÜK Üyeleri görüşmede Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca aleyhinde soruşturma başlatılan gösterim konuğu Engin Altay‘ın yayında sarf etmiş olduğu “Her şeyi namusla yaparsan AKP’de yadırganırsın. Devleti soymanın AKP’den önce üç yolu vardı şimdi on bir yolu var. Çünkü hem ilk derecede hem istinafta hem hatta Yargıtay’da maalesef hukuk rafa kalktı. Sonu benzemesin Menderes’e.” sözlerini tartıştı.

Üst Kurul, Cumhurbaşkanı’na, yargı kurumlarına ve AKP’ye yönelik kullanılan ifadelerin görevli yayıncılık anlayışı haricinde, eleştiri sınırlarını aşan, aşağılayıcı ve minik düşürücü özellikte olduğu iddiasıyla yayıncı KRT’ye yönetimsel para cezası müeyyidesi uyguladı.

TELE1’e de para cezası kesildi

Kurulda ele alınan öteki bir raporsa Tele 1’e aitti. “Ankara Rüzgârı” programını görüşen Üst Kurul, yapımın bir kısmına konuk olarak katılan Rifat Serdaroğlu tarafınca sarf edilen “Hâlâ bu ülkede Atatürk adını ananlardan, Atatürk ilkelerinden bahsedenlerden nem kapan, sinir olan, gıcık kapan bir iktidar var. Şimdi söylemek istemiyorum ama yani zaten sırtında Kuddusi Okkır’dan tutun Kaşif Kozinoğlu’ndan Yarbay Ali Tatar’a kadar bir sürü ölümün sorumluluğu olan bilinen bilinmeyen adam öldürme kabiliyetine sahip bir örgüt var” ifadelerle yayının devamındaki iş dünyasının Cumhurbaşkanı‘ndan korkmuş olduğu ve kendisinin görevde kalmaya devam etmesi durumunda Türkiye’de demokrasinin yok olacağı, insanların korkmadan bir araya gelmiş olarak Kurtuluş Savaşı’ndaki şeklinde bir Kuvay-ı Milliye mücadelesi içine girmesi gerektiği şeklindeki bazı iddiaları inceledi.
Rifat Serdaroğlu‘nun AKP ile ilgili olarak “Sırtında birçok ölümün sorumluluğu olan bilinen bilinmeyen adam öldürme kabiliyetine sahip bir örgüt” şeklindeki tanımlamayla sarf etmiş olduğu sözlerin, söz mevzusu siyasal partinin cemiyet nezdindeki itibarını zedeleyici bir niteliğe haiz olduğu ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı öne devam eden  Üst Kuru Tele1’e de yönetimsel para cezası verilmesine karar verildi.

“Türk toplumunda kabul görmesi mümkün değil”

Her kısmı yoğun olarak seyirci şikâyeti alan dizi RTÜK’ün masasına geldi. Görüşmede “Camdaki Kız” raporunu etraflıca çözümleme eden RTÜK Üyeleri, dizinin bazı sahnelerinde ulusal, tinsel değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve bayanı istismar eden özellikte görüntülerin yer aldığını belirledi.

Dizide “Nalan” karakterinin anası tarafınca baskı ve denetim altında tutulduğu, sürekli ruhsal şiddete, bazı anlarda ise fizyolojik şiddete maruz kalmış olduğu sahnelere yer verildiği ek olarak öteki karakter “Sedat”ın ise evli bir hanımla olan ilişkisinin anlatıldığı, “Nalan” karakteri ile evlenme arifesinde olan “Sedat”ın evli bir bayan olan “Canan” karakteriyle olan gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikayenin Türk toplumu tarafınca kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli bulunduğunu belirleyen Üst Kurul, Kanal D’ye yaptırım sonucu aldı.

RTÜK, başka bir sahnede de anası tarafınca “Nalan” karakterine küçüklükten itibaren bekaret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, bundan dolayı “Nalan”ın gün içinde wcye bile gidememesi, hemen hemen ilköğretim çağındayken korseyi çıkardığı sebebi öne sürülerek tüm arkadaşlarının önünde dövülmesi sahnelerinde fizyolojik sertlik unsurlarını tespit etti.

Raporu hazırlayan uzmanın, 6112 sayılı Kanunda bulunan yayınlar “manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” ve “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez sonunda Kanal D’ye idari para cezası verilmesine karar verdi. ” maddelerinin ihlal edilmiş olduğu önerisini haklı gören Üst Kurul, müzakerelerin sonunda Kanal D’ye yönetimsel para cezası verilmesine karar verdi.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *