Ruhani Macron’dan “ABD ile ateşkes sağlamasını” istedi

İran Cumhurbaşkanlığından meydana getirilen açıklamaya gore, Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. İki önder, görüşmede bölgesel ve küresel mevzularla ilgili düşünce alışverişinde bulunarak, nükleer anlaşmanın korunması için ortaya konulmuş olan çabaların devam etmesinin zaruretine vurgu yapmış oldu.

“ABD İLE ATEŞKES” ÇAĞRISI

Açıklamaya gore Ruhani, yaşanmış olan sorunlara karşın tarafların eldeki fırsatları iyi değerlendirmesi ve bundan istifade etmesi icap ettiğini belirterek, “AB ülkeleri, İran’ın meşru haklarının temin edilmesi ve ABD’nin ekonomik savaşında ateşkes sağlanması için çabalarını hızlandırmalıdır.” dedi.

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları artırmasının nükleer anlaşmanın bekası için problem teşkil ettiğine dikkati çeken Ruhani, “ABD’de nükleer anlaşmanın korunması için atılan adımların başarılı olmasını istemeyen kişiler var. Bunun örneği de ABD Kongresinin, İran’ın yaklaşık 1 buçuk milyar dolarına el konulmasına yönelik kararıdır.” diye konuştu.

Fransa’nın nükleer anlaşmanın korunmasına verdiği ehemmiyet ve ortaya koyduğu çabayı önemsediklerini vurgulayan Ruhani, Macron’un üst düzey danışmanı Emmanuel Bonne’ın İran ziyaretinin önemine işaret ederek, “İran ve Avrupalı taraflar, nükleer anlaşmanın korunması için karşılıklı olarak dengeli adımlar atmaya gayret etmelidir. İran, nükleer anlaşmanın korunması için tüm yolları açık bırakmaya kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

“UYGUN BİR ÇÖZÜM”

Ruhani, petrol parasının da INSTEX sistemine yatırılabilmesinin nükleer anlaşmanın korunması yönündeki devamlı çabalar için mühim olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Uzmanlar, nükleer anlaşmanın korunması için yeteneklerini ortaya koyarak uygun bir çözüm bulmalıdır. Geç kalınması ve fırsatların kaçırılması İran’ı üçüncü adımı atmaya mecbur bırakmıştır.”

Nükleer anlaşmanın korunması ve eski şartlara dönülmesi için ABD yaptırımlarının kalkmasının da uygun bir çözüm olacağını söyleyen Ruhani, “İran’ın faaliyetlerini durdurması için öne sürülen birkaç aylık çözümler hiçbir şekilde kabul edilemez.” diye konuştu.

“KARŞI KARŞIYA BIRAKMIŞTIR”

Macron da tarafların nükleer anlaşmanın korunması ve gerginliğin düşürülmesi için çaba göstermesinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki barışın sağlanması için ortaya konulan çabaları engelleyen aşırıcılar her zaman var. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları şiddetlendireceği yönündeki açıklaması da bu doğrultuda alınmış bir karardır.”

AB ülkelerinin INSTEX’in uygulamaya geçmesi için adımlarını hızlandırdığını aktaran Macron, “Fransa, nükleer anlaşmanın korunmasına ve sorunların çözümüne özel bir önem vermektedir. Bunun için tüm tarafların çaba göstermesi gerekiyor.” dedi.

İngiltere, Fransa ve Almanya’nın İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarlarını korumaya yönelik ortak açıklamasını hatırlatan Macron, “ABD yaptırımları, birçok ülkenin İran ile olan ticaretini problemlerle karşı karşıya bırakmıştır.” diye konuştu.

RUSYA – FRANSA TEMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İran Nükleer Anlaşması ve Suriye mevzularını görüştü.

Kremlin’den meydana getirilen açıklamaya gore, görüşmede ABD’nin İran Nükleer Anlaşması’ndan çıkmasından sonraki durum ele alındı.

İki önder, İran’ın nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Fiil Planı’nın Orta Doğu’nun güvenliği ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için mühim bulunduğunu altını çizdi.

Fiil planının amacına uygun olarak ilgili tüm devletlerin çabalarını güçlendirmesi icap ettiğinin altı çizildi.

SURİYE’DEKİ DURUM GÖRÜŞÜLDÜ

Kremlin’in açıklamasında görüşme esnasında Suriye meselesinin de ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Suriye’deki durum hakkında görüş alışverişinde bulunulurken, siyasi bir anlaşmaya varmanın ve silahlı çatışmaların sonuçlarının üstesinden gelmenin önemi vurgulandı.”

Açıklamada ek olarak, iki liderin, Ukrayna krizini de ele almış olduğu vurgulanarak Normandiya Formatı’nda ortak emek harcamaları etken hale getirmeye hazır oldukları aktarıldı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *