Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ‘arşivleri’ açtı: Erdoğan, Davutoğlu’na itimatını yitirmişti

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu,  9 Ağustos 2014’te o dönem başbakanlık için adı geçen Ahmet Davutoğlu

Müderrisoğlu yazısında, Davutoğlu’na 5 yıl  önceki “Asıl teminat kişiler arası iletişim, güven, sadakat, ortak vizyon, ortak siyasi mücadele, ortak kavgaya girme duygusudur. Bu olmazsa, anayasal, yasal ne önlem alırsanız alın, kristalçatlar!” sözlerini de anımsattı.

Müderrisoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyleki:

“1- Kurumsal olarak AK Parti’nin, lider olarak Erdoğan’ın, kimin ne yaptığına odaklanmaktan ziyade, “Biz, kendi işimize bakalım” çizgisinde karar kıldığı görülüyor.

2- Eski Başbakan Davutoğlu, eğer birkaç ay daha görevde kalsaydı, güvenlik bürokrasisi başta olmak suretiyle devlet kurumları ciddi gruplaşmanın eşiğindeydi. “Reisciler-Hocacılar” ikilemi, söylem olmaktan çıkarak fiiliyatta krize dönüşmekteydi.

3- Erdoğan, Davutoğlu’na itimatını yitirmişti ve bu hususu partinin yetkili isimleriyle de paylaşacak aşamaya gelmişti

 Genel başkanlığını, başbakanlığını üstlendiği AK Parti’den ihraç edilmesi gündeme gelen Davutoğlu, Ağustos 2014 şartlarında, daha Başbakan olarak önünün açılacağı netleşmemişken dahi, bu makam için aylar öncesinden hazırlık yapmış olduğu, ekibini kurduğu izlenimi vermişti”

Yazının devamı içinHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *