Sadettin Kaynak’ın yaşamı beyaz perdeye taşınıyor

Senaristliğini Meşhur erkek oyuncu Altan Akışık’ın değindiği, yapımcılığını Atilla Gökbörü’nün üstlendiği, yönetmen koltuğuna Albatrosun Yolculuğu filmiyle tanınan romancı Cengis Asiltürk‘ün oturmuş olduğu, genel koordinatörlüğünü ise Prof. Dr. Suat Gezginin yapmış olduğu SADETTİN/ Mûsiki Dehâsı Hâfız adlı film, sanatçının 1952 senesinde, hemen hemen 57 yaşlarındayken bir müzik emek harcaması esnasında nüzul geçirmesiyle değişen ağlatısal yaşam hikâyesini mevzu ediyor.

Bu görevi oynamayı zamanı bir vazife biliyorum

Senaristliğini Altan Akışık‘ın değindiği filmimizde Sadettin Kaynak rolünü de Akışık üstüne alıyor. Kaynak’a fizyolojik benzerliğiyle dikkat çeken Akışık, “Eserleriyle dehâ seviyesine ulaşmış, Klasik Türk Müziğinin önemli ismini canlandırmanın kendine özel bir heyecan verdiğini söyledi. Sadettin Kaynakın hayat boyu çok fazla çalışmış olmasına vurgu yapan Akışık, Bu sefer, nevi şahsına münhasır (özel) bir kişiliği canlandırmanın heyecanı içindeyim” dedi.

Kaynak’ın bir taraftan güfte ve beste emek harcamaları, bir taraftan imam yardımcılığı ve sonrasında da Yavuz Sultan Selim ve Sultanahmet camilerinde baş imamlık yaptığını belirten Akışık, bu görevi oynamayı adeta zamanı bir vazife bildiğini altını çizdi.

Senaryo üstünde senelerdir çalıştığını belirten Akışık, canlandıracağı Sadettin Kaynak’ın insanüstü gayretle çalışmaktan nedeniyle vücudunun erken sayılabilecek bir yaşta yıprandığını; bundan dolayı, filmin fazlaca uzun bölümlerinde felçli bir karakteri canlandıracağını söylemiş oldu.

Sanatçılara benzeyen kişilerin bulunması için kampanyalar düzenlenecek

Sadettin Kaynak’ın yaşamı süresince 850 kadar müzik bestelemesine ve çalışkanlığına rağmen yoksulluk içinde yaşamasının anlatıldığı filmimizde, başta Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk olmak suretiyle; Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Deniz Kızı Eftelya, Müzeyyen Senar, Münir Nurettin Selçuk, Alâeddin Yavaşça ve Selahattin Pınar şeklinde mühim adlar de karşımıza çıkıyor. Yapımcı Atilla Gökbörü, bu nadide sanatçıların benzerlerinin bulunabilmesi için, yarışma ve kampanyalar düzenlemeye hazırlandığını belirtti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *