Saksıda yeşil biber iyi mi yetiştirilir? Evde biber yetiştirmenin püf noktaları

Havaların ısınmasıyla birlikte ekim mevsimi de geldi. Kendi ellerinizle diktiğiniz tohumları büyütmek adeta insanı dinlendiriyor. Bugün sizlerle en fazlaca sevilen yeşilliklerden önde gelen evde biber yetişmenin yollarını anlatıyoruz. Saksıda yeşil biber iyi mi yetiştirilir? Evde biber yetiştirmenin püf noktaları neler? Bütün detaylar haberimizde bulabilirsiniz.

Biber, ana vatanı Meksika, Orta ve Cenup ABD’nın şimal kısımları olan hem de 15. yüzyılda Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarına yayılma göstermiş bir besindir. Patlıcangiller familyasından gelen biberin sivri biber, dolmalık biber benzer biçimde çeşitleri vardır.  Taze biberde C vitamini bolca bulunduğundan, ilaçlar için bunlardan yararlanılır.  Dünyada ve devletimizde, sevilerek ve oldukça sık tüketilen biber, mineral ve vitamin değerleri bakımından oldukça zengindir. Mevsimindeki taze biber ise; salatalara renk vermek için, yiyeceklere tat katmak için de kullanılıyor. Sabah kahvaltılarında bile pişmemiş bir halde tüketilebilen biber, evde de kolayca yetişebiliyor. Eğer sizde sebzeleri dalından kopararak, taze bir halde yemeyi seviyorsanız, balkonunuzda ya da pencere kenarında bulunduracağınız saksıda biber yetiştirebilirsiniz. Peki fakat iyi mi? 

SAKSIDA BİBER YETİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Saksıda biber yetiştirme işlemine öncelikle doğru saksıyı seçmekle başlayın. Bunun için 40-45 santimetre genişliği olan bir cam ile derinliğin olması yeterlidir. Saksıda bulunan malzemelerin plastik olması, ısının toprağa daha kolay geçmesini sağlar. Bu esnada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki kriterde saksının rengidir.

Saksının koyu renk olması, güneş ışığını çekeceğinden sebebiyle plastik saksı gereğinden fazla sıcağa maruz kalacaktır. Bu da köklerin yanmasına niçin olacaktır. Saksıda biber yetiştirmek için organik gübrelerin kullanılması tavsiye edilir. Burada toprağı saksıya koyarken en tepeye koyulmaması gerekir.

Ekilme esnasında ise fidenin derine ekilmesi gerekir. Gövdenin çoğunluğu toprakta duracak benzer biçimde bırakılmalıdır. Nebat uzadıkça sarkabileceği için birkaç çubuğun şimdiden toprakta sabitlenmesi tavsiye edilir.

Biberleri sularken bir miktar gübre tesirini geçireceği için gübrelemenin de periyodik aralıklarla yenilenmesi önerilir.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *