Şampiyonlar Ligi’nde format resmen değişti! Grup aşaması kalktı!

UEFA, Şampiyonlar Ligi formatında değişikliğe gitti. 2024-2025 sezonundan itibaren uygulanması planlanan yepyeni format, UEFA İcra Kurulu’nda oybirliğiyle onaylandı.

Avrupa futbolunun pozitif geleceğini güvence altına almak ve bütün paydaşların değişen gereksinimleri karşılamak için tasarlandığı belirtilen yepyeni formatta, kıra genelinde açık rekabet ve sportif liyakat ilkesine olan bağlılığa vurgu yapılmış oldu.

32 takımdan 36 takıma çıkacak olan organizasyonda en büyük değişim ise turnuvanın grup aşamasından tek bir lige dönmesi. Her kulüp iç sahada ve deplasmanda toplamda 6 maça çıkmak yerine, minimum 10 değişik rakibe karşı 5 iç saha, 5 de deplasman maçına çıkacak. Ligin en iyi 8 ekibi otomatikman eleme aşamasında yer alacak.

9. ile 24 sırada yer edinen takımlar, son 16’ya kalmak için Play-Off oynayacak. Bu format değişikliği UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konuşma Ligi için de uygulanacak.

Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı, bir takımın kendi mahalli ligindeki performansına bağlı olacak.

Ceferin: “Avrupa futbol mirasını korumak bizim görevimiz”

Yepyeni formatla ilgili açıklamalarda bulunan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Bu yepyeni format, Avrupa çapında mahalli oyunun statüsünü ve geleceğini de destekliyor. Mahalli performansın, kalite kazanmanın anahtarı olması gerektiği ilkesini koruyor, dayanışma ve açık rekabet ilkelerini tekrardan teyit ediyor. Bu gelişmiş format, sahada elde edilmiş sonuçlar yardımıyla Avrupa’daki herhangi bir takımın UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hayalini hala canlı tutacak ve bir tek Avrupa futbolundaki hepimiz için uzun vadeli refah ve gelişme elde edecektir. Futbol, kıtamızda paylaşılan değerler, gelenekler ve duygularla zenginleştirilmiş toplumsal ve kültürel bir hazinedir.

Avrupa futbolunun yönetim organı ve görevli görevlileri olarak, Avrupa’da futbolun gelecekteki pozitif gelişimine liderlik ederken bu mirası korumak da bizim rolümüzdür. Her seviyedeki ulusal federasyonlar, ligler, kulüpler, oyuncular ve taraftarlar için bunu yapmalıyız. Şampiyonlar Ligi’ne erişimin tekrardan dengelenmesi, maç tarihleri, final formatı, katsayılar ve mali dağılım şeklinde mevzularla ilgili yıl sonuna kadar daha çok karar alınacak. UEFA bununla birlikte, bütün Avrupa futboluna olan kuvvetli mali taahhüdünü tekrardan teyit edecek.”

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *