Sanatçı Minik Aysel (Aysel Karyağdı), yaşamını yitirdi

Senelerce sanata ve müziğe verdiği emekleriyle malum Kıbrıslı sanatçı ve müzisyen Aysel Karyağdı, nam-ı öteki “Küçük Aysel”, 83 yaşlarında yaşamını yitirdi.

Yepyeni Seviye’in haberine bakılırsa, Kıbrıs Türk sanat tarihinin en mühim isimlerinden Minik Aysel olarak malum Aysel Bağdadi yaşamını yitirdi.

Kısa bir süre ilkin rahatsızlanarak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi‘ne kaldırılan Minik Aysel yaşam mücadelesini yitirdi.

Minik Aysel lakaplı Aysel Bağdadi kimdir?

Aysel Bağdadi, 1938 senesinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. 1940’lı yılların yaşı ufak sesi büyük Meşhur şarkıcısıydı Minik Aysel. Kıbrıs’ın zor dönemlerinden birini yaşayan ailesi geçim sıkıntısı sonucu Kıbrıs’tan Türkiye’ye göç eder. Aysel 40 günlükken Türkiye’ye göç eden aile senelerce Türkiye’de yaşar. İlkokula Adana’da başlamış olan Aysel, hemen sonra ailece Konya’ya gider. Sahne sanatçısı olan baba Asaf Bey yardımıyla müziğin içinde doğan Aysel’in yaşamı müzikle yol almaya adım atar. Kızının müziğe olan yatkınlığını fark eden Asaf Bey, kızını eğitmeye adım atar. Aysel gerçekten inanılmaz güzel bir sese haizdir. Asaf Bey sahne almış olduğu yerlerdeki ustalardan kızının ders almasını sağlayarak, Aysel’e sağlam bir müzik temeli oluşturur. Ailesi eski günlere olan özlemle Kıbrıs’a döner.

Oğlunu alarak Türkiye’ye dönen anası Bahire Hanım’ın aksine Asaf Bey ile kızı Aysel, Kıbrıs’ta bırakılırlar.

Babası Asaf Bey, kızının güzel sesi ile kendi kemanını birleştirerek konserler vermeye adım atar ve Aysel okuldan uzaklaşır. Minik Aysel, ilk kez 9 yaşlarında Beliğ Paşa Sineması’nda sahne alır. Lefkoşalılar bu küçücük çocuktan çıkan gerçekten inanılmaz sese fanatik bırakılırlar. Baba Asaf Bey gördükleri ilgi karşısında, konserlere devam sonucu alır. Ada genelinde bir konser turuna çıkan Minik Aysel ile babası her gittikleri yerde coşkuyla karşılaşırlar.

Minik Aysel, okul döneminde ayda bir okulundaki yoksul çocuklar için konserler vermeye adım atar. Elde edilmiş gelirle yoksul evlatları giydiren ve doyuran okul idaresi, Minik Aysel’e de yapmış olduğu katkı dolayısıyla bir bilezik armağan eder.

Adana’daki ses yarışmasında Mustafa Sağyaşar ile beraber ikinci oldu

Okul süreci eğitimine, tatillerde de konserlere devam eden Minik Aysel, ilköğretim 4 bittiğinde Adana’da meydana getirilen bir ses yarışmasına katılır. Mustafa Sağyaşar ile beraber ikinci gelir.

Münir Nurettin Selçuk’tan teklif geldi

Konserlerinin ilk yıllarında adaya gelen Meşhur sanatçı Münir Nurettin Selçuk’la olan anısını asla unutmayan Minik Aysel, almış olduğu teklifi reddetmesini de yaşamının kaybı olarak görüyor. Minik Aysel’i dinlemeye gelen Münir Nurettin Selçuk, sesine fanatik olduğu Aysel’i alarak Türkiye’ye götürmek ister sadece yaşı ufak olan Aysel babasından ayrılmayı redderken baba Asaf Bey de biricik kızını vermeyi kabul etmez ve Minik Aysel, “hayatımın şansı’’ söylediği bu teklifi yitirir.

Aradan geçen seneler sonucunda Minik Aysel’in sesini bilen ve özleyen tanıdıkları Aysel’in sesini duymak ister. Televizyonun tek tük olduğu Kıbrıs’ta ağırlıklı olarak radyo yayınları dinlenir. Eski dostlarından olan öğretmen Suphi Bey, bigün kapılarını çalarak Minik Aysel’i Atalasa Radyo Korporasyonundaki programına dahil etmek istediğini söyler.

Atalasa radyosunda konserler

Minik Aysel, 1957’den 1963’e kadar haftanın bir gecesi Atalasa Radyosunda piyanist Şivane Hanım ve keman sanatçısı eşi ile solo konserler verir. Seneler sonrasında yine sanatına geri dönen Minik Aysel, ailesine de maddi katkıda bulunur. Bu zamanda Kıbrıs’a gelmiş olarak sanata katkı koymaya çalışan sanatçı Nusret Ersöz, Suphi Bey’in organize etmiş olduğu bir ses yarışmasında jüri üyesi olur. Kıbrıs’ta ilk kez düzenlenen ses yarışmasına kocasının izni ile katılan Minik Aysel, yarışmaya katılan tek hanımdır. Erkekleri eleyerek Kıbrıs’ın Ses Kraliçeliğini kazanan Minik Aysel, yarışmanın arkasından Nusret Ersöz’den sanat müziği dersleri almaya adım atar. Ekrem Güher’den de dersler alan Minik Aysel, pek fazlaca Meşhur sanatçıdan eğitim alır.

1963 olaylarının patlak vermesi ile beraber 6 senenin arkasından radyo konserleri nihayetlenen Minik Aysel’in, eşinin de aralarında olduğu adlar Üner Ulutuğ, Hilmi Itina ve Kemal Tunç’la beraber Tekke Bahçesi’nde Bayrak Radyosu’nu kurar.

Minik Aysel, Üner Ulutuğ’un isteği ile kendisinin de telefon ahizesinden meydana getirilen ilk mikrofondan “burası Bayrak, Kıbrıs Türk Mücahidinin sesi” anonsunu yapar. Anonserliğin yanında bir süre sonrasında Osman Karabulut ile canlı müzikler yayınlamaya başlamış olan Minik Aysel, Bayrak Radyosu’nun ilk elemanları içinde yer aldı.

Yardım konserleri verdi

Şehit evlatları ve hasta insanlara yardım amaçlı konserlere katılan Minik Aysel, müzikte bir tek konserlerle var olur.

Minik Aysel’in, 1974 yılına kadar konserlerle devam eden müzik yaşamının yoğun süreci “İlk Sahne” tiyatrosu sahiplerinin ısrarı ile gene sahneye çıkar. İstanbul Sineması’nda gerçekleşen konser ile Minik Aysel, Lefkoşalılar için tekrardan sahnelere döner. Sadece maddi kazanç elde etmiş olduğu konserlerden fazlaca, hayır amaçlı konserlere çıkar Aysel Hanım. Haftada bir Mücahitler Parkı’nda subay eşleri ve askerler için konserler verir. Fazıl Polat Paşa’nın da hayranlıkla izlemeye geldiği konserlerini parasız verir Minik Aysel. Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Geceleri ve hayır amaçlı konserlerin olmazsa olmaz solisti olan Minik Aysel, 1974’e kadar konserlerine devam eder.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *