Saraçoğlu’ndan Folik asit kür tarifi! Hamilelikte Folik asit eksikliği emareleri ve tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyen ya da müjdesini alan hanımefendilerin sıhhatli bebek dünyaya getirebilmesi için beslenme düzeninde folik asit tüketimine yer vermesi gerekiyor. Beyin dokusu ve omurilik gelişimi için yaşamsal ehemmiyet taşıyan Folik Asit ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan bilgileri araştırdık. Hamilelikte folik asit ne işe yarar? Folik asit içeren gıdalar neler? Hamilelikte folik asit nedir? Saraçoğlundan Folik asit kürü…

Sorunsuz ve sıhhatli bir hamilelik süreci geçirmek isteyen anne adaylarının beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu anlamda bakacak olursak; Folik Asit ve Demir maddesi, hamilelik beslenmesinde anne ve bebek sağlığı için oldukça mühim olan iki temel unsurdur. Takviye olarak muhakkak alınması ihtiyaç duyulan bu iki unsurdan önde gelen Folik Asit, cemiyet içinde gerektiği kadar bilinmese de pek fazlaca anne adayının ya da anne olmak isteyen kimselerin önemini algı edebildiği bir kavramdır. Uzmanlar, planlı bir hamilelik düşünen hanımefendilerin Folik asit tüketimine hamile kalmadan minimum 1 ay ilkin başlaması ve hamilelik dönemindeki ilk üç ay süresince da 0.4 mg / gün Folik asit kullanımına yer vermeleri gerektiği mevzusunda aileleri uyarıyor. (Hamilelik öncesinde minimum 1 ay ilkin, hamilelikte ilk üç ay) Eğer daha öncesinde anne adayının vücudunda Folik Asit eksikliği emarelerine rastlanmışsa ya da nöral tüp defektli bebeğe haiz olmuşsa yepyeni bir hamilelik döneminden 3 ay ilkin başlanılabilir. Vücudumuz üstünde birbirinden mühim işlevleri olan ve ‘Folat’ olarak da geçebilen Folik asit, suda çözünebilir bir vitamin türüdür. Bilhassa de hamilelikte, bebeklikte ve gelişme çağının olduğu ergenlikte son aşama mühim olan Folik Asitin kati olarak kanıtlanmış negatif bir tesiri yoktur. Fakat meydana getirilen bazı çalışmalardan elde edilmiş verilere bakılırsa, fazla oranda alınan Folik Asit’in, B12 vitamini eksikliğini gizleyebileceği yönünde bulgular vardır. Peki hamilelikte folik asit kullanımı iyi mi olmalı? Folik asit nedir? Folik asit ne işe yarar? Folik asitin yararları neler? Anne karnındaki bebek için folik asitin yaşamsal önemi…

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN HAMİLELER İÇİN MUHTEŞEM FOLİK ASİT KÜRÜ!

Bugüne dek katılmış olduğu programlarda yapmış olduğu açıklamalarla ön plana çıkan Meşhur kimyager İbrahim Adnan Saraçoğlu, alternatif tıp tedavisinde önerilmiş olduğu işe yarar ve etkili kür tarifleri ile bilinmektedir. Greyfurt, mandalina ve portakal şeklinde narenciye sularının içinde bulunan Folik asit maddesinin yüksek olması sebebiyle hamileler için varlıklı bir folik asit kürü bulunduğunu vurgulayan Saraçoğlu, greyfurt suyunu önermiştir. Kardiyovasküler rahatsızlığı olan ve hormon ilaçları kullanan kimselerin uzak durması ihtiyaç duyulan bu kimselerin dışındakiler de hekim onayı almadan kürleri denememelidir.

FOLİK ASİT İÇİN GREYFURT SUYU NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

3 tane orta boy greyfurt
1 tane orta boy portakal
1 çay kaşığı toz şeker

YAPILIŞI:

Meyve ya da limon sıkacağı ile greyfurtları ve portakalı güzelce sıkıp içine 1 çay kaşığı toz şeker ekleyip karıştırın ve tüketin.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT NE İŞE YARAR? HAMİLELİKTE FOLİK ASİT NEDEN KULLANILIR?

Rahim içindeki bebeğin kısaca fetüsün merkezi sinir sisteminin gelişimi için ‘B9 vitamini’ olarak alması gerektiği malum Folik Asit, düzgüsel sıhhatli insanlara nazaran hamilelik döneminde fazladan tüketilmesi ihtiyaç duyulan en mühim vitamin kaynaklarından biridir. Beyin ve omuriliğin içinde olduğu sinir sistemi yapısı, başlangıçta yassı bir yapıya haiz iken hemen sonra silindir şeklini alıp nöral tüp olarak karşımıza çıkmaktadır

Tüpün içinde omurilik ve beyin dokusu oluşuyor. Bu tüpün dördüncü haftanın bitimine dek kapanmaması sonucunda bazı sakatlıklar oluşabilir. Bunlar anensefali, ensefalosel ve spinabifida şeklinde rahatsızlıklardır. Başta bu şeklinde hastalıkların oluşumunu önlemek için mühim bir yere haiz olan Folik Asit, hormonlar sebebiyle ruhsal bunalıma girmeye yatkın olan hamilelikte depresyon riskini azaltır. Ek olarak kalp sağlığının korunmasında da etkili olduğu malum Folik Asit, kanser şeklinde ölümcül hastalıkların gelişim riskini de en aza indiriyor.

HANGİ BESİNLER FOLİK ASİT İÇERİR? HAMİLELİKTE FOLİK ASİT İÇİN NE YEMELİ? FOLİK ASİT BAKIMINDAN ZENGİN BESİNLER

Fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının tamamlanması bakımından mühim olan Folik Asit tüketimi, anne adaylarında günlük olarak 600 mcg kadar tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir kaynaktır. Hekim onayıyla birlikte alınabilecek olan folik asit ilaçlarının haricinde organik yollarla da karşılanabilir. Eğer hekim ilaç kullanımını uygun görmezse folik asit içeren gıdaları tüketerek bu ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz.

1- Yeşil yapraklı ot ve sebzeler:  Lahana, kıvırcık, marul, kereviz, patlıcan, mısır, soya fasulyesi, bamya, brokoli, karalahana.

2- Meyveler: Nar, portakal, muz, domates suyu, papaya, mango, kivi, avokado.

3- Tohumlu gıdalar: Ceviz, yer fıstığı fındık, ay çekirdeği.

4- Ötekiler: Yumurta, tüm baklagiller, tahin, çay, buğday ekmeği ve tahıllar.

BESİNLERİN FOLİK ASİT ÖZELLİĞİNDEN EN İYİ NASIL YARARLANABİLİRİZ?

Hangi besinin Folik asit bakımından varlıklı bulunduğunu öğrendikten sonrasında bu besinlerdeki folik asitten en iyi şekilde yararlanabilmek için pişirme şekli fazlaca önemlidir. Bolca oranda Folik asit bulunduran sebzeler bile doğru tüketilmediği vakit içindeki B vitamini özünü kaybetmesine niçin oluyor. Bu besinlere örnek verecek olursak kızartma ya da kavurma şeklinde yöntemler yiyeceklerin gıda değerlerini düşürebiliyor.

Bun nedenle pişirmek istediğimiz gıdaları olabildiğince çiğe yakın tüketmek gerekiyor. Hem sıhhatli hem de folik asit tüketimine destek olacak yiyeceklerden birisi de bolca yeşillikli salatalardır. Evde salata hazırlamadan ilkin sirkeli suda 5 dakika bekletip o şekilde tüketmek daha yararlı olacaktır.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *