Saraçoğlundan hamilelikte nebat çayı önerisi! Hamilelerin nebat çayı içmesi zararı dokunan mı?

Hamilelik döneminde fazla tüketildiği takdirde bebeğe ya da anne adayına ziyanı dokunabilen nebat çaylarını sizler için araştırdık. Peki hamilelikte hangi nebat çayları riskli? Hamilelikte nebat çaylarının ziyanı var mı? Hamilelikte nebat çayının yararları neler? Hangi nebat çayı neye iyi gelir? Hamilelikte düşüğe yol açan nebat çayı hangisi? Erken doğumu tetikleyen nebat çayları ve riskleri:

Rahatlatıcı ve sakinleştirici tesiri olduğu malum nebat çayları, insan vücudundaki bazı rahatsızlıklara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Uyku bozukluklarına ‘Papatya’, mide ağrılarına ‘Rezene’, mesane enfeksiyonlarına ‘Mısır püskülü’, sindirim rahatlatmaya ‘Isırgan otu çayı’ benzer biçimde rahatsızlıklar için tüketilen daha bir oldukca nebat çayları anne adayları için bazı durumlarda risk taşıyabiliyor. Fazla oranda tüketildiğinde düşüğe ve erken doğuma neden olan nebat çaylarının bu tesiri, anne adaylarının hamilelikte nebat çayı tüketiminde fazladan dikkat etmesi gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. Geçmiş zamanlara dönerek baktığımızda bir tek aktarlarda bulabildiğimiz nebat çayları artık market raflarında oldukca kolaylıkla bulunabiliyor. Hal bu şekilde olunca elimizin altında bulunan ve bir çok vakit grip, nezle ile soğuk algınlığı benzer biçimde rahatsızlıklarda direkt olarak ilaç kullanmak yerine bu bitkisel desteklerle iyileşme süreci hızlandırılmak istenebiliyor. Bilhassa de ıhlamur ya da papatya benzer biçimde sakinlik veren nebat çayları hafifçe aromalara haiz olduğundan siyah çaya nazaran daha sık tercih edilebiliyor.Peki hamilelikte nebat çaylarının tüketimi ile ilgili nelere dikkat etmek gerekiyor? Hamilelikte nebat çaylarının tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

HAMİLELER BİTKİ ÇAYI İÇEBİLİR Mİ? BİTKİ ÇAYI HAMİLELERE ZARARLI MI?

Vücudun sindirim ve bağışıklık sistemine direkt tesir etme özelliğine haiz olan nebat çayları ihtiva ettiği maddeler bakımından oldukca güçlüdür. Dolayısıyla da içindeki maddelerin anne adayına ya da bebeğe zararının dokunma riski olan nebat çaylarının tüketilmemesi, yarar sağlayacak nebat çaylarının ise günlük 2 fincan bardağı geçmemesi gerekiyor. Sadece şu da bilinmelidir ki; hamilelik döneminde tüketilebilecek olan bazı nebat çayları, hastalıklara iyi gelebilir ya da sakinleştirici özellikleriyle bedenlerinde ve ruhsal sağlığında büyük rahatlamalar sağlayabilir.

Hastalıklar karşısında vücut direncini kuvvetli tutmamız için ilk seçenek ilaç kullanımı olmaması gerekir. Bu sebepten sebebiyle da hamilelikte bebeğe ve anne adayına iyi gelebilecek bazı nebat çaylarından da istifade edebilmek gerekir.

HAMİLELER İÇİN TAVSİYE EDİLEN BİTKİ ÇAYLARI:

Hamilelik periyodunu stressiz ve sıkıntısız bir halde rahat ve kolay atlatmanın en sıhhatli yolu nebat çaylarından doğru oranda yararlanmaktır. Peki anne adayları hamilelik döneminde hangi nebat çaylarını içilebilir? Hangi nebat çayı neye iyi geliyor? İşte madde madde tesirleri:

Ihlamur: Bağışıklık sisteminizi güçlendirmesinin yanı sıra grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Papatya: Uykusuzluğa iyi gelir. Sakinleştirme özelliği de vardır.

Rezene: Emzirme sürecindeki süt oluşumunu artırır.

Zencefil: Mide bulantısının önüne geçerek şişkinliği azaltır.

Kuşburnu: Dirençli kılar. Ek olarak ödem söktürücü özelliği de vardır.

BU BİTKİ ÇAYLARINA DİKKAT! HAMİLELİKTE ZARARLI OLAN BİTKİ ÇAYLARI… 

Yeşil çay: Folik asit seviyesini negatif etkileyebilir. Emzirme dönemindeki annelerin bebeklerinde içindeki kafeinden sebebiyle uykusuzluk yapabilir.

Ahududu çayı: Fazla tüketildiği vakit doğum kasılmalarını arttırarak erken doğuma niçin olabilir.

Adaçayı: Düşüğe yol açan nebat çaylarının başlangıcında gelen adaçayı bilhassa de ilk trimeterda doğrusu ilk üç ayda hamileler için oldukca sakıncalı olabilmektedir. İbrahim saraçoğlu’nun açıklamalarına nazaran ilk üç ayda anne adaylarının Adaçayından uzak durması gerekmektedir.

Kekik çayı: Her gün 2 bardak kekik çayı gebeliğin sonlanmasına niçin olabilir.

Sarı kantaron çayı: Kanama riskini arttırabilir.

Yukarıda bahsedilen nebat çayı türleri hamileler tarafınca fazla oranda tüketildiği vakit düşük yapma riskini, hamilelikte kanamayı ve rahim kasılmalarını tetikleyerek erken doğuma yol açabilmektedir. Dolayısıyla da hamilelikte günlük 2 bardağı aşmamak gerekir. Doktorunuza sormadan nebat çayı tüketimine girmeyiniz.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *