Savunmada hipersonik roket çılgınlığı! Bir dev daha deklare etti

Hipersonik silahlar her geçen gün daha da müdafa gündemine yerleşirken, ABD’deki müdafa şirketleri de bu silahlara daha çok yatırım halletmeye başladı.

ABD’deki en büyük tabanca şirketlerinden Lockheed Martin, Alabama’nın Huntsville kentinde tamamen dijital özellikli ve hipersonik roket üretecek bir tesis kurduğunu duyurdu.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, bir havaalanının derhal yanında kurulan 65 bin metrekarelik Hipersonik Roket Montaj Tesisinin firmanın hipersonik programının üssü olacağı ifade edildi.

Bu tesiste, başta uzun menzilli hipersonik füzeler ve havadan fırlatılan acil müdahale cephaneleri olmak suretiyle ABD ordusu ve Müdafa Bakanlığı İleri Araştırma Ajansı için birçok yepyeni nesil hipersonik tabanca üretileceği açıklandı.

ABD GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE SESTEN 5 KAT HIZLI HİPERSONİK FÜZENİN TESTİNİN BAŞARIYLA GEÇTİĞİNİ DUYURMUŞTU

Pentagon’dan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa ABD, Raytheon hipersonik silahının denemesini başarıyla tamamladı.

2013 yılından bu yana bu biçim güdümlü füzelerin ilk kez başarıya ulaşmış olduğu vazife, ABD Hava Kuvvetleri ve İleri Müdafa Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ortaklığıyla gerçekleştirildi.

Raytheon Technologies tarafınca üretilen HAWC füzesinin motoru, güdümlü füzeyi Mach 5’ten (ses hızının 5 katı) daha yüksek hızlara çıkarıyor.

RUSYA VE ÇİN DE TEST ETTİ

Rusya, bir nükleer denizaltıdan ilk kez Tsirkon (Zirkon) isminde hipersonik seyir füzesini başarıyla kontrol ettiğini duyurmuştu. Çin’in de hipersonik tabanca da fazlaca ileride olduğu biliniyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *