Sayıştay raporunda ortaya çıktı: İSKİ’ye ilişik bir vasıta 1 kilometre yol yapmış oldu, 42 bin 794 litre motorin tüketti!

Sayıştay, İSKİ’ye ilişik bir aracın, bir tek 1 kilometre yol yapmış olduğu halde 1 yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş şeklinde gösterildiğini ortaya çıkardı. İSKİ’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, İSKİ kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi. 

T24, ‘ihtiyaç fazlası’ araçların sergilendiği Yenikapı’daydı


Sayıştay’ın tespitine nazaran, bir vasıta 100 kilometrede averaj 4-5 litre motorin tüketirken, İSKİ’nin araçları kilometre başına 20-63 litre yaktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, son olarak geçen yıl piyasaya çıkan 2017 yılı İSKİ denetim raporuna nazaran, takip sistemi kurulmadığı için Sayıştay, yıl süresince binlerce kilometre yol kat eden İSKİ’ye ilişik araçların İSKİ’nin resmî işlerinde mi yoksa başka kurum ya da kişiler için mi kullanıldığına ilişkin denetimi yapamadı.

3-5 litre yerine 20-63 litre harcandı

İSKİ araçlarının bir yıl içinde yapmış olduğu kilometrelerle harcamış olduğu yakıtları tek tek inceleyip tablo halinde ortaya koyan Sayıştay, birçok binek ve hafifçe ticari aracın her 100 km’de 20 ile 63 litre motorin tükettiğini tespit etti. Araçların üreticileri tarafınca belirtilen averaj tüketim değerlerinin 100 kilometrede 4 ila 5 litre olması durumunda 60 litreyi geçen aşırı akaryakıt tüketimin sebeplerinin araştırılması gerektiği belirtilen Sayıştay raporunda, “Yakıt alımları doğru kabul edilse araç kilometre bilgilerinde, araç kilometre bilgileri doğru kabul edilse de yakıt alım tutarlarında bir hata olduğu açıktır. Bu ise aracın görev, kilometre, yakıt denetimlerini engellemektedir” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekseme fazlası araçları Yenikapı’da sergiliyor. 

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *