Selahattin Demirtaş’tan tahliye sonucuna ilk yorum

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılandığı ana davadan tahliye sonucu verilmesiyle ilgili konuştu. Sonucu yepyeni adli yıl için pozitif gören Demirtaş, “İyi, adil ve hukuka uygun” ifadelerini kullandı.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, tahliye kararının peşinden Edirne F Tipi cezaevinde Demirtaş ile görüştü. Yansız Haber Ajansı’nda yer edinen habere bakılırsa; avukatlardan Arzu Kayaoğlu, tahliye kararıyla ilgili “Selahattin bey bizim kadar heyecanlanmadı. O daha sakin karşıladı. Zaten mahkeme kararı SEGBİS’ten yüzüne okundu” dedi.

Tahliye kararının peşinden Demirtaş’ın ilk yorumu da aktaran Kayaoğlu, “Adli yıl açılışında böyle bir kararın verilmiş olmasının iyi, adil ve hukuka uygun bir adli yıl olması için hayırlı olmasını diledi, hem mahkeme heyetine hem de bütün hukukçulara” diye konuştu.

Davanın mevzusu

Görülmesine 7-8 ve 9 Ocak 2020’de devam edilecek davada, Demirtaş aleyhinde “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da oluşturulan dava, güvenlik sebebi öne sürülerek Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. Davası daha ilkin Demirtaş aleyhinde hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye yollanan 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava için oy birliği ile tahliyesine karar verildiğini deklare etti. Demir, “Karar Demirtaş ve avukatların hazır olmadığı duruşmada verildi. Ancak Demirtaş hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunduğundan şimdilik tahliye olamayacak” diye kaydetti.

TIKLAYINIZ- Selahattin Demirtaş aleyhinde tahliye sonucu

Çözümleme: Demirtaş için özgürlük kapısı aralandı

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *