Selçuk Yöntem’in ‘tost fotoğrafı’ davasında karar çıktı

İstanbul‘da bir kafe, Meşhur sanatçı Selçuk Yöntem‘in tost yerken çekilen fotoğrafını menüsünde izinsiz kullandı.

Aynı fotoğrafın bir dergide de kullanıldığını fark eden Yöntem, kafe sahibi aleyhinde tazminat davası açtı.

“Sosyal medyada davacıyla alay edildi, maddi ve manevi zarara uğradı”

Yöntem’in avukatı, “Müvekkilinin Türkiye’nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, davalıya ait kafede yemek yerken çekilen çok uygunsuz bir fotoğrafının kafenin menü, reklam ve tanıtımlarında, Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni mecmuasında kullandığını, davalının bu yolla davacının kafenin daimi bir müşterisi olduğu algısı yarattığını, sosyal medyada bu fotoğraf nedeniyle davacı ile alay edildiğini, bu nedenle davacının maddi ve manevi zarara uğradığını” öne sürdü.

“Kafe, reklama ihtiyaç duymuyor”

Davalı kafenin vekili ise, “Ortada bir eserin haksız kullanımın söz konusu olmadığını, Magazin Gazetecileri Derneği’nin mecmuasında yer alan resmin davalıdan habersiz şekilde yayınlandığını, davacının bazı resimlerinin dükkan içinde kullanılan menülerde yer aldığını ancak mahkeme aracılığıyla yapılan tespitten sonra imha edildiğini, kafenin tanınmış bir işletme olduğunu, reklama ihtiyaç duymadığını” savunarak, davanın reddini istedi.

Kapatılan İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 5 Şubat 2016’da kafe sahibinin Yöntem’e 284 bin lira maddi, 50 bin lira tinsel tazminat ödemesine karar verdi. Temyiz üstüne Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 284 bin TL olan maddi tazminatı fazla bularak, mahalli mahkemenin kararını bozdu.

Tekrardan yargılama yapılmış oldu, dosya ikinci kez Yargıtay’a geldi

Yargıtay‘ın bozma ilamına uyularak meydana getirilen tekrardan yargılamada, İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, davacının fotoğrafının izin alınmaksızın mecmua reklamında kullanımı için 80, menülerdeki kullanım için 20 olmak suretiyle toplam 100 bin lira maddi, davacının kişilik haklarının zarar görmüş olduğu nedeni öne sürülerek de 50 bin lira tinsel tazminatın davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin bu kararının da temyiz edilmesi üstüne dosya, ikinci kez Yargıtay 11. Hukuk Dairesine geldi.

Daire, mahkemece uyulan bozma sonucu gereğince yargı verilmiş olması ve delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmaması sebebiyle temyiz itirazlarını reddederek, mahalli mahkeme hükmünü oy birliğiyle onadı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *