Seren Serengil’in doktoru konuştu! ‘Kaybedecektik’

2016’da midesinden ameliyat olan peşinden da hızla zayıflamaya süregelen Seren Serengil (50), sıkıntılı dönemden geçiyor. ‘Dumping sendromu’yla savaşım eden müzisyen, karaciğer, pankreas ve böbreklerinin batkı etmek suretiyle bulunduğunu söylemişti.

“Eve gidecek duruma geldi”

Geçtiğimiz cuma günü ameliyat olan Seren Serengil‘in doktoru Alper Çelik, ‘Söylemezsem Olmaz‘ programında Meşhur ismin son sıhhat durumu aleyhinde informasyon verdi.

“Birileri bir şey yapmak zorundaydı, Seren Hanım’ı kaybedecektik!” diyen Çelik’in açıklamaları şu şekilde:

Hastamızın genel sıhhat durumu şu an oldukça iyi, eve gidecek duruma geldi. Bu bizim için de, kendisi için de oldukça zordu. Kemik erimesi, karaciğer yetmezliği vardı.

“Alt mideyi bulamadık”

İnce bağırsakların büyük bir kısmı dönem dışı bırakılmış. Bu sebeple organları birbirine yapışmış. Hastamızın bünyesinden nedeniyle da alt mideyi bulamadık. İnce bağırsakları yeniden etken hâle gelecek. Birkaç ay içinde kemik erimesi duracak. Hatta birkaç hafta içinde metabolizması düzene girecek.

Oldukça riskli bir ameliyattı. Bundan sonraki süreçte Seren Hanım’ın sıhhatli beslenmesi gerek. Birkaç hafta sonrasında muhtemelen bundan 10-15 yıl önceki enerjiyle koşturuyor olarak gözlemleyeceğiz. 3-4 hafta sonrasında her şey yoluna girecek. Şu an sıvı ile besleniyor, üç hafta daha sıvıyla beslenecek. Hemen sonra yavaş yavaş yumuşak şeylerle beslenecek.

“Durum çok kötü olabilirdi”

Bizim stratejimiz alt mide ile üst mide arasını birleştirmekti. Her şey birbirine yapışık durumdaydı ve bulmanın zor olacağını anlayıp, vazgeçtik. Şu an üç tane yepyeni bağlantısı var, onlar çalışıyor. Negatif bir sonucu olsaydı durum hakkaten oldukça fena olabilirdi…

Lapaloskopiyle girdik bir çok hastada ikinci lapaloskopi bile yapılmaz fakat Seren Hanım’a dört tane laparoskopi yapılmış oldu. İnce bağırsakların ciddi bir kısmı dönem dışı bırakılmamalıydı. İnce bağırsakların dönem dışı bırakılması bir hastalığı bitirip, 3-4 tane hastalığı başlatır. Seren Hanım’ın 4.3 metre ince bağırsağı dönem dışı bırakılmış.

“Birileri bir şey yapmak zorundaydı”

Birkaç ay içinde karaciğer düzelecek. Tahminen bir senelik süre zarfında her şey normale dönecek. Seren Hanım’a aynı bölgeden beşinci ameliyatı yaptık, oldukça büyük bir risk. Birileri bir şey yapmak zorundaydı Seren Hanım’ı kaybedecektik. Böylesine riskli bir ameliyat benim kariyerim için de riskliydi.

“Ağrılarım var”

Seren Serengil de önceki gün sevgilisi Mustafa Rahman Tohma ile hastane koridorunda çekilen bu karesini yayınlamıştı. Serengil, paylaşımına şu notu düşmüştü:

“Daha iyiyim… Kan torbam ve direnlerim yarın çıkacak. Saatte bir yürüyorum. Sağ olsun Mustafa Rahman Tohma bakıyor, yürütüyor, yediriyor ve tuvalet yaptırıyor. Ameliyatım dualarınızla iyi geçmiş, doktorum söyledi. Bağırsağımdaki dikişlerimden dolayı ağrılarım var.”

“Zorlu bir yolculuk beni bekliyor”

Uçurumun kenarından döndüğünü söyleyen müzisyen, ameliyatını gerçekleştiren doktoruna ve ekibine teşekkür etti. Seren Serengil, ondan sonra “Şükür hayattayım… Zorlu bir yolculuk beni bekliyor olsada buna da şükür. En azından hayattayım.” ifadelerini kullandı.

“Ameliyat masasında kalabilirmişim!”

“Artık hastalıkla gündeme gelmek istemiyorum!” diyen Seren Serengil, geçtiğimiz günlerde sevenlerinden yakarma istemişti.

Meşhur isim, “Erken ameliyat kararı alındı. Bir buçuk ay damardan beslenecektim ama ilerleme olmadığı için beklemek doğru değilmiş. Perşembe günü hastaneye yatacağım, cuma sabahı ameliyat oluyorum. Zor bir ameliyat olacağını söylediler. Çok korkuyorum, vücut kaldıramayabilirmiş… ‘Ameliyat masasında kalabilirsin’ dediler. Her şey kötü de gidebilir. Kan organlara gitmiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

“Herkes çok üzülüyor”

Seren Serengil, ondan sonra sözlerini şu şekilde sürdürmüştü:

“Yılbaşına kadar beklemeyi düşünüyordum ama o kadar zamanımız yokmuş, bir an önce olmam gerekiyor. Bu duruma herkes çok üzülüyor, bir an önce bitsin sürekli hastalıkla gündeme gelmek de istemiyorum.”

“Boyum 4 santim kısaldı”

43,5 kiloya kadar düşen Serengil, ameliyatını gerçekleştiren İzmir’deki hastanenin ve doktorun kendisine destek olmadığını ve bundan dolayı şikayetçi olacağını açıklamıştı.

Serengil, “Pankreas yetmezliği, karaciğer yetmezliği var, safra kesem alındı, böbrek taşı düşürmeye başladım. Safra kesem gitti, karaciğer enzimlerim korkunç yüksek. Doktor ‘geri dönüşüm ameliyatı olmazsan siroza çevirecek’ diyor. Boyum 4 santim kısalmış.” demişti.

“Yemek yediğimde beynime kan gitmiyor”

Meşhur isim, “Boyum 1.67’ydi boyum, 1.63’e düşmüş. Şoka girdim, nasıl olabilir böyle bir şey diye, inanmak istemedim, bir daha baktım, çok üzüldüm, kemik erimesi başlamış. Zaten yemek yedikten sonra korkunç derecede damping sendromu diye bir şey var. Fenalaşıyorum, istifra ediyorum, tuvaletin olmadığı bir yere gidemiyorum. Bana bazen, ‘bu kadar hastasını, yayına nasıl çıkıyorsunuz’ diyorlar, yayının hemen arkasında kulis var ve tuvalet var. Ben yayın esnasında en az 5-6 kere tuvalete gidiyorum. Artık tuvalete gitmekten, istifra etmekten o kadar yorgunum ki, işimi yapmaya çalışıyorum, bu kadar yapabiliyorum, 2 saat buraya geliyorum ve tuvalet olduğu için. Dışarıda gezmem mümkün değil, bir yere gitmem mümkün değil. Yemek yedikten sonra beynime kan gitmiyor, bütün vücuttaki kanı bağırsağa pompalıyor beyne, kalbime kan gitmiyor, nefes alamıyorum. Benim dışımda bir başkası olsaydı 1 yıldır ortalığı ayağa kaldırırdı.” şeklinde konuşmuştu.

‘Dumping sendromu’ nedir?

Midenin bir bölümünün ya da tamamının alındığı ameliyatlar yada gastrik bypass operasyonu sonrası ortaya çıkabilen ‘Dumping sendromu’, midenin oldukça süratli boşalması ile karakterize bir semptom olarak tanımlanabilir. Midenin küçültülmesi sebebi ile mide, bağırsaklara daha yakın bir hal alır. Hastanın ameliyat sonrasında şeker içeren besinler tüketmesi halinde, gıdaların bağırsaklara gitmesinin peşinden sindirime uğrayarak bağırsaklardaki damarlar tarafınca emilimi gerçekleşir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *