Sinan Çetin imzalı ‘Propaganda’yı Kemal Sunal’ın ailesi kazanmıştır

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne oluşturulan davaya gore, 21 yıl ilkin yaşamını kaybeden Kemal Sunal’dan geriye mirasçısı olarak eşi Gül Sunal ile evlatları Ali ve Ezo Sunal kaldı. Kemal Sunal, 1999 yılında yapılmış ‘Propaganda’ adlı filmimizde başrol oyuncusuydu.

Özgürlük’ten Özge Eğrikar’ın haberine gore Kemal Sunal, filmdeki oyunculuğu ve film üstündeki haklarının düzenlenmesi için davalı Yayla Film şirketiyle oyuncu sözleşmesi imzaladı. İddiaya gore, Kemal Sunal, filmin kazanç geliri üstünden 500 bin kişiye kadar yüzde 10, filmin öteki gelirlerinden de yüzde 10’unu alacaktı.

Davaya mevzu film, tv kanallarında onlarca kere yayınlandı, DVD ve CD satışları yapılmış oldu. Sadece sözleşmeden doğan haklarına dair Kemal Sunal’a ve mirasçılarına herhangi bir ödeme yapılmadı.

Dilekçede, “Kemal Sunal’ın dava konusu filme ilişkin olarak yurtiçi ve yurtdışı televizyon kanallarındaki gösterimiyle ilgili hak ediş bedelinin davalı Plato Film’den tahsilini istiyoruz” denildi.

Davaya yanıt veren Yayla Film’in avukatı ise, Kemal Sunal ile mirasçılarına söz mevzusu filmle ilgili lüzumlu ödemeleri yaptıklarını ve herhangi bir alacaklarının olmadığını belirterek davanın reddini istedi.

Mahkeme, Sunal ailesini haklı buldu

Davanın karar duruşmasına, Kemal Sunal’ın ailesinin avukatı ile davalı Yayla Film şirketinin avukatı katıldı. Duruşmada söz alan Sunal ailesinin avukatı, toplanan deliller ve bilirkişi raporu doğrultusunda davanın kabulünü istedi. Davalı Yayla Film şirketinin avukatı ise davanın reddini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, Kemal Sunal’ın ailesinin açmış olduğu davayı kabullendi.

Mahkeme, Kemal Sunal’ın, filmin yurtiçi ve yurtdışı tv kanallarındaki gösterimleriyle ilgili 295 bin 808 lira; CD, DVD kitap başta olmak suretiyle satışlardan elde edilmiş gelirlerden sebebiyle da 11 bin 694 lira olmak suretiyle toplam 307 bin 502 lira alacaklı olduğuna karar vererek, davalı Yayla Film’in bu parayı Sunal ailesine ödemesine hükmetti.

Sinan Çetin, bir röportajında Kemal Sunal’ın filmimizde canlandırdığı karakterin kendi babası bulunduğunu söylemiş, “At üstünde bir fotoğrafı vardı babamın, filmi o fotoğraftan yola çıkarak çektim” demişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *