Sinovac ve Biontech aşılarının karşılaştırmalı araştırma neticeleri açıklandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafınca Hafsa Sultan Hastanesi‘nde görevli sıhhat çalışanları üstünde yürütülen karşılaşmalı 3 doz Covid-19 aşı etkililik neticeleri, 2 doz Sinovac sonrası 6 ay takip neticeleri mevzusundaki bilimsel emek verme tamamlandı.

Araştırmada Türkiye’de geniş ölçekte uygulanan iki doz Sinovac aşısı sonrası Manisa CBÜ sıhhat çalışanlarında uygulanan 3’üncü doz Sinovac ile 3’üncü doz Biontech aşısının karşılaştırmalı koruyuculuk neticeleri sunuldu.

Araştırmada aşıların yan tesirleri karşılaştırıldı

Manisa CBÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sinem Akçalı, emek verme neticelerini paylaştı. Emek verme aleyhinde informasyon veren Prof. Dr. Akçalı, antikor üretme düzeylerinde Biontech’in, Sinovac’a nazaran üstünlük gösterdiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

* 3’üncü dozda Sinovac ya da Biontech tercih edenlerde yan tesirleri karşılaştırdığımızda enjeksiyon bölgesindeki ağrı Sinovac tercih edenlerde yüzde 30 iken, Biontech tercih edenlerde yüzde 67 olarak tespit edildi.

* Aynı şekilde bitkinlik semptomu Sinovac’ta yüzde 15 iken Biontech’te ortalama 2 katı yüzde 36’ydı. Ek olarak Biontech’te baş ağrısı yan tesirini 3’üncü dozdan sonrasında Sinovac’a nazaran daha çok görüldüğünü tespit ettik.

* 2 aşının averaj oluşturduğu antikor değerlerine baktığımızda Sinovac tercih edenlerde averaj antikor düzeyi 32 üniteyken, Biontech tercih edenlerde bunun 145 birim bulunduğunu gördük. Burada gene iki kıymet içinde belirgin bir fark bulunduğunu görüyoruz.

* Saptayamayacak kadar 150’nin üstü dediğimiz antikor değerleri, Sinovac olan grupta yüzde 8 iken, Biontech olanlarda bu oran yüzde 95’ti. Bu da çalışmanın en çarpıcı bulgularından biriydi.

“3’üncü doz aşılamanın ne kadar yerinde bir karar olduğunu gördük”

Araştırmada corona virüsüne yakalanan ve 3’üncü aşısını yaptıran 44 sıhhat çalışanı hastalığı ayakta geçirdiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Akçalı, şu şekilde konuştu:

* 1 Temmuz ile 24 Eylül tarihleri içinde hastanede 44 sıhhat çalışanının Covid-19’a yakalandığını tespit ettik. Bu 44 kişinin hiçbiri hastalığı ağır bir halde geçirmemiştir. Evde hafifçe bulgularla hastalığı geçirmiştir.

* Yalnız 2 doz Sinovac olanlarda antikor koruyuculuk düzeyi 2’nci aşıdan sonrasında üçüncü ayda yüzde 56’ya düşmüştü. Bu bulgu da aslına bakarsak bizlere 3’üncü doz aşılamanın ne kadar yerinde bir karar bulunduğunu göstermektedir.

* Üçüncü doz aşı tercihi ne olursa olsun 3 doz aşı olan bireylerin tümü etkili antikor düzeylerine ulaşmıştır. Bu da üçüncü aşıyı olan bireyler için güzel bir bulgu.

* Sadece 3’üncü doz aşıda uygulanan Biontech, Sinovac aşısına nazaran koruyuculukta gerek antikor düzeyi gerek hastalanma durumu açısından belirgin üstünlük göstermiştir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *