Sodalı Türk kahvesi iyi mi yapılır? En kolay bolca köpüklü kahvenin püf noktaları

Geleneksel içeceğimiz olan Türk kahvesini en güzel şekilde yapmış olup misafirlerinize ikram etmek isteyenlere müjdeli bir haberimiz var. Damaklarda lezzet bırakan Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu’dan günümüze kadar gelmiş en eski kahve hazırlama ve pişirme metotlarındandır. Kendine özgü tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle örneksiz olan Türk kahvesinin ergonomik yapımı ve püf noktalarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Türk kahvesi kimi zaman bir kız isteme merasimine kimi zaman de iki dostun dertleşmesine tanık oluyor. Vatanımızda çaydan sonrasında en oldukça tüketilen içecekler içinde listenin başlangıcında yer edinen Türk kahvesi, uzmanların da sıhhat açısından yararlı olduğundan önerilmiş olduğu bir içecektir. Her gün bir fincan tüketilen Türk kahvesi vücudun şeker oranını dengeleyerek kalp rahatsızlıklarının da önüne geçiyor. Hem sağlıkla hem de günlük hayatla bu kadar iç içe geçmiş Türk kahvesi, bolca köpüklü olduğunda keyifle içiliyor. Sadece bunu sağlamak birazcık marifet ister. Pazar sabahları kahvaltıların peşinden sevmiş olarak içilen Türk kahvesini daha ilkin asla maden suyu ve dondurma kullanarak yaptınız mı? Maden suyu ya da soda ile meydana getirilen Türk kahvesi hem daha leziz hem de daha köpüklü oluyor. Gelin Türk kahvesinin iyi mi yapıldığını ve köpüklü olması için püf noktaları beraber inceleyelim…

SADE TÜRK KAHVESİ TARİFİ:

Her şeyden ilkin Türk kahvesi taze olmalıdır. Hazır paketlerde satılan kahvelerden  ziyade eğer imkanınız var ise çektirerek taze kahve alın.

Ondan sonra kaç kişiye kahve yapacaksanız o denli bardakla ölçerek suyu cezveye koyun. Sulardan bir tanesini noksan koyun. Bu eksikliği tamamlamak için içine bir parça buz atın. Bu buz kahvenin köpüklü olmasına yardım edecek. Zira  su ne kadar soğuk olursa kahve o denli köpüklü olur.

Kahveyi bakır bir cezvede ağır ateşte pişirmek gerekir. Ansızın pişmesi tadının fena olmasına ve köpürmemesine niçin olur.

Kahve piştikten sonrasında üstünden köpükleri alıp fincanlara eşit şekilde paylaştırmak gerekiyor. Kahve tamamen kaynamaya başlayıp hafifçe köpürünce altını kapatın ve cezvelere dökün.

SODALI TÜRK KAHVESİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
İstediğiniz oranda şeker
Fincan ölçüsünde soda

YAPILIŞI

Cezvenin içine kahveyi ilave edin. Arzu ettiğiniz oranda şekeri ilave edin.  Son olarak bir fincan sodayı cezvenin içine ilave edin. Kabarmaya başladığında fincanının içine boşaltabilirsiniz.

MADEN SULU KAHVE TARİFİ:

MALZEMELER

1 su bardağı öğütülmüş kahve çekirdeği
5 su bardağı su
1/4 su bardağı soda
1/4 su bardağı vanilyalı dondurma
Erimiş çikolata
Hindistan cevizi
Buz 

YAPILIŞI

Kahve ve suyu kavanozun içine alarak 15 dakika süresince çalkalayın. Bir tülbent yardımıyla kahveyi süzgeçten geçirin ve bardağın içine boşaltın.

Bardağın içine sırasıyla buzları, dondurmayı ve sodayı ilave edin. Son olarak üstüne eritilmiş çikolatayı ve Hindistan cevizlerini ilave ederek servis edin. 

Afiyetle yiyin…

KAHVENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Türk kahvesini nemden, tozdan ve hava almayan cam bir kavanozun içinde saklayınız. Böylece herhangi bir değişme, bozulma olmayacaktır. Birden fazla paket almayınız. Fazla oranda alınan paket kahveler bayatlamaya yüz tutabilir.

Kahveyi pişirirken kullanacağınız su kesinlikle klorlu kısaca musluk suyu olmamalıdır. Kahvenin standardını negatif etkisinde bırakır.Kullanacağınız suyun soğuk su olması lazım eğer sıcak su ile pişirmeye çalışırsanız köpüklü olması neredeyse olanaksız olabilir. Kahveyi derhal olması için altına yüksek ateşe verirseniz köpüklenmesine engel olabilirsiniz. Mümkün oldukça en kısık ateşte yapınız.

Kahveyi yaparken mümkün oldukça asla karıştırmayınız. Kaşıkla karıştırmanız köpüğün sönmesine niçin olabilir.Kahveyi bolca köpüklü istiyorsanız kahveyi fincanlara servis ederken en mühim detay şüphesiz kahveyi birden dökmemeniz olacaktır. Her fincana eşit oranda kahve servis ederseniz köpükler üstünde belirecektir.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *