Son dakika: Bayram namazı sonrası Erdoğan ‘Şartımızı sunduk’ dedi ve duyurdu

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyetle 20 Temmuz kutlamaları kapsamında KKTC’ye geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Hala Sultan Camii’nde kıldı.

Bayram namazı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklamalarında bulunmuş oldu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Ilk olarak Kurban Bayramınızı kutlama ediyorum. Şimal Kıbrıs’ın kurtuluş mücadelesinin 47’inci yıldönümünü bununla birlikte kutlayacağız. İki bayramı bir arada kutlama fırsatı buluyoruz. Bununla beraber de biliyorsunuz ki toplu açılışlarımız var. Bununla beraber de Şimal Kıbrısımıza ciddi bir canlılık getirme fırsatını bulacağız.

Sorunsuz bir dönem, sorunsuz bir vakit insanlığın yaşamı süresince olmamıştır. Ve olmayacaktır. Bunu bir kez bu şekilde bilmemiz lazım. Doğal olarak bu problemler karşısında çözümlerimiz ne olacak? Iyi mi çözümler üreteceğiz? Dikkat edilirse egemen güçler, emperyalist güçler Afganistan’da ilk kez bu şekilde bir problem üretmiyor. Bundan ilkin de gene Afganistan’da nice problemler yaşadık. Ve Afgan halkı dirayetiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi. Ve bu mücadeleden de zaferle çıktı.

Sonrasında yeniden bu emperyal güçler malum Afganistan’a girdiler, 20 yılı aşkın zamandır oradalar. Ikimiz de bu tüm emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Orada onlarla birlikte öncelikli olarak da Kabil Havaalanı’nın korunmasını, bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü desteği verme mücadelemizi sürdürdük.

KABİL HAVAALANI’NIN GÜVENLİĞİ

Şimdi yepyeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görülüyor. NATO, ABD ve bunun yanında da Türkiye. Ve bizlerden şu anda ABD çekilme kararını verdi fakat Kabil HAvaalanı’nın bizim tarafımızdan aslına bakarsanız 20 senedir işletiliyor, bundan sonrasında da işletilmesini istediler.

Biz şu anda buna pozitif bakıyoruz. Ancak pozitif bakarken doğal olarak ABD’ya bizim bazı şartlarımız var. Bir, dış ilişkiler noktasında ABD bizim yanımızda yer alacak. İki, lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek. Hangi gücü var ise bu tarz şeyleri Türkiye’ye devredecek. Bir diğeri de doğal olarak burada bu süreç içinde oldukça ciddi mali noktada, yönetimsel noktada sıkıntılar olacak. Bu mevzuda da lüzumlu desteği Türkiye’ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse biz Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.

Taliban’ın bazı hastalıkları söz mevzusu. Taliban ile de bu süreci görüşmek suretiyle, iyi mi ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri rahatça yapması lazım. Doha’dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum.

Artık ‘Kuzey-Güney’ demek istemiyoruz, artık Kıbrıs Türkü diyoruz, vakaya bu şekilde bakıyoruz, bundan sonrasında da bu şekilde devam ettireceğiz.”

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *