Spikerliği bıraktı, çiftlik kurup hayvancılığa başladı

Hakim baba ve maliyeci annenin evladı olan Asel Ceyhan, ortaokul ve liseyi tamamladıktan sonrasında Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Tv Kısmı’nü kazanmıştır. Buradaki eğitimini 2010 senesinde tamamlayan Ceyhan, çocukluk imgesel olan spikerliğe ilk adımı attı. Malatya, İzmir ve Aydın’da mahalli tv kanallarında toplam 7 yıl haber spikerliği yapmış oldu.

Hayallerinden birinin de kendi işini oluşturmak bulunduğunu belirten Ceyhan, TV kanalı, kafe, restoran ve düğün salonu şeklinde bir işyeri açmayı planlarken aklına, ‘insanlarla uğraşmaktansa hayvanlarla uğraşmak daha iyi’ düşüncesiyle Kızılcaköy Mahallesi’nde kendilerine ilişik 2 dönümlük arazi üstüne büyükbaş hayvan çiftliği oluşturmak geldiğini söylemiş oldu.

Spikerliği bırakan Ceyhan, kolları sıvayıp çizmeleri ayağına giyerek ilkin 120 metrekarelik bir alan yapmış olup, hayvan pazarından 7 dana alarak başladığı çiftlikte şimdi 400 metrekare alanda 50 süt inek besliyor. Hayvanların doğumu dahil her işi meydana getiren Asel Ceyhan, şimdi de onlara daha iyi bakabilmek için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Laborant ve Baytar Sıhhat Önlisans Programı’nda dışardan eğitim alıyor.

“Yapamazsın” diyenlere aldırmadı

Asel Ceyhan, “Hayvancılık özveri ve büyük emek isteyen bir iş. İşimi severek yapıyorum. İnekler, doğum yaptığı zamanlarda çalar saati kurup, geceleri 10 kez kontrol ediyorum. Doğumunu, sağımını, hayvanları kamyona yükleyip indirebiliyorum. Bu işe ilk başladığım zaman çevremden bana dediler ki ‘Sen bu işi yapamazsın. Bu güç isteyen bir iştir.’ Ama ben hiçbir zaman vazgeçmedim. ‘Bu işi yapacağım’ dedim. Şimdi bana ‘Yapamazsın’ diyenlerin bazıları işi bıraktı. Bazıları da hayvan pazarına giderken beni de alım satımda yardıma çağırıyor. Ben de onları kırmayarak gidiyorum ve yardımcı oluyorum” dedi.

“Bu işte beni herkes tanıyacak”

İşinde iddialı bulunduğunu vurgulayan Ceyhan, “Hedeflerimden bahsetmeyi çok fazla sevmiyorum ama 10 yıl sonra Türkiye’de hayvancılık yapan tüm insanlar beni tanıyacak diyebilirim. Spikerlik ve hayvancılık arasında bir kıyaslama yapamam çünkü küçüklüğümden beri hayalim haber spikeriydi. O yönde hayallerimi gerçekleştirdim. Şimdi de hayalim bu işi büyütmek ve çok ileri bir seviyeye taşımak. Burada yapılacak her şeyi tek başıma yapabiliyorum. Hayvanların doğumunu ve tedavisini yapıyorum. Veteriner sadece buraya tohumlamak için geliyor. Hatta beni çevremdeki hayvancılık yapanlarda doğum esnasında yardıma çağırıyor. İşim yoksa seve seve gidiyorum. Komşuların hayvanlarına bazen ücretsiz olarak tedavi için bile gidiyorum” diye konuştu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *