Stanford Üniversitesi’nden Araştırmacılar Pfizer/BioNTech ve Moderna Aşılarının ‘Tarifi’ni Yayınladı

ABD’de yer edinen Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, taşıyıcı RNA (mRNA) teknolojisi kullanılarak geliştirilen Pfizer/BioNtech ve Moderna aşılarının çöp kutusuna atılan şişelerindeki artıkları çözümleme etti. Peşinden her iki aşının da “tarifi”ni ortaya çıkarak her insana açık olarak yayınladı. Uzmanlar, yaptıkları paylaşımın dünyanın dört bir tarafındaki araştırmacılara destek olacağını söylemiş oldu.

ABD’de yer edinen Stanford Üniversitesi’nden Andrew Fire ve Massa Shourhem, hrm Pfizer hem de Moderna aşılarının kullandığı genetik dizilimi belirledi ve geçen hafta açık kaynak sitesi Github’da yayınladıkları bir gönderiye aşıların mRNA sekanslarını dahil etti.

Ortalama 56 milyon geliştirici, teknoloji kodunu oluşturmak,  paylaşmak ve birbirleriyle ortaklaşa iş yapmak için parasız bir platform olan Github’ı kullanıyor.

ÇÖPE GİDEN ŞİŞELER TOPLANDI

Araştırmacılar, yalnızca Amerikan Besin ve İlaç İdaresi (FDA) tarafınca atılmasına izin verilen ve içinde oldukca azca doz bulunan şişelerden örnekler topladıklarını açıkladı. Yeterince örnek toplandıktan sonrasında ise, vücudun kendi hücrelerini,corona virüsü yansılamak eden ve zararsız bir viral protein meydana getirmeye yönlendiren mRNA moleküllerinin aşılarda kullanılan dizilimi ortaya çıkarıldı.

“Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara faydalı olmasını umuyoruz”

NTV’nin haberine nazaran dört sayfa uzunludaki paylaşımda Fire ve Shourhem özetle,  “RNA aşıları, hem mevcut pandemide hem de sayısız diğer halk sağlığı ve tıbbi zorluklarda ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmede önemli bir araç haline geldi. Yaptığımız paylaşımın dünyanın dört bir yanında çalışan doktorlara ve araştırmacılara faydalı olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber Shoura ve Fire,  teknik olarak tersine mühendislik yapmadığını söylediklerini ifade ederek,  “Aşıyı tersine çevirmedik. 2021’de genel tıp ve insan biyolojisi ortamında yeterince yaygın hale gelen iki sentetik RNA molekülünün varsayılan dizisini yayınladık. Aşı yayılmaya başladıkça, bu sekanslar birçok farklı araştırma ve teşhis çalışmasında ortaya çıkmaya başladı. Bu dizileri bilmek ve bunları gelecekteki biyomedikal veri setlerini analiz etmede diğer RNA’lardan ayırma yeteneğine sahip olmak büyük fayda sağlıyor ” dedi.

İlaç şirketleri ateş hattında

Öteki taraftan, ilaç şirketleri geliştirdikleri aşıları bütün ülkelere eşit bir fiyat politikasıyla satmadıkları için ateş altına girdi. Bazı ülkeler aşı için ötekilerden daha çok ödeme yapmak mecburiyetinde bırakıldı. 

Yepyeni tip corona virüs salgını dünya genelinde 129 milyondan fazla insanı ve  2 milyon 800 bini aşkın kişinin ölümüne niçin oldu. İnsan hakları örgütleri  daha varlıklı devletlerin gerekseme duyduklarından daha çok aşı satın almalarına atıfta bulunarak aşı milliyetçiliğine karşı uyarıda bulunurken, yoksul devletlerin tedavi için daha uzun süre beklemesi gerekiyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *