Sulh Arduç’un yepyeni projesi belli oldu! Sevenlerini şaşırtacak!

TRT’nin reyting rekortmeni dizisi Uyanış Büyük Selçuklu yepyeni gösterim dönemine bomba şeklinde girmeye hazırlanıyor.

tv100’den Birsen Altuntaş’ın haberine gore; Türk televizyonlarında ilk kez denenen geriye dönük anlatımla önümüzdeki 3 sürem Sultan Alparslan‘ı izleyeceğiz. Sultan Alparslan rolüne ise Sulh Arduç yaşam verecek.

Uyanış: Büyük Selçuklu mevzusu ne?

Aşkla, sırla ve savaşım ile yoğrulmuş destansı bir seyahat…

Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün peşinden tahta geçer. Aynı gün oldukca sevilmiş olduğu Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybetmiş olduğu haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yepyeni doğan bebek, devletin devamlılığı için çekince arz ediyordur. Melikşah için bu durum oldukca zor olsa da onu tekrar görmemek ve sormamak suretiyle Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan almış olduğu Selçuklu Devleti’nin enerjisini doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de haricinde çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, senelerce almış olduğu eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvenilmiş olduğu adamlarından olan Sencer, devleti için bütün sıkıntılı görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile savaşım ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk şeklinde liyakatli devlet adamları, Gazalî şeklinde alimler, Ömer Hayyam şeklinde bilim adamları, Yusuf Hamedani şeklinde irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer yanda Karahanlı hanedanından gelen asil asil Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete egemen olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete egemen olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *