Tam kapanmanın arkasından kademeli açılma iyi mi olacak? Formüller netleşiyor!

Ramazan Bayramı’nı da kapsayan 17 günlük tam kapanmanın arkasından iyi mi bir yol izleneceği konuşulmaya başlandı. Bu çerçevede ilkin okulların açılıp sınavların yapılması planlanıyor.

İkinci aşamada tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve ufak esnaf mekânlarının açılışı var. Kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması gündemde.

Özgürlük’in haberine gore, tam kapatma kararının arkasından sonuçlar izlenmeye başladı. Sıhhat Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin arkasından olasılıkları değerlendiriyor.

Bu haftadan itibaren daha süratli düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha bu şekilde seyredeceği açıklandı.

Ilkin okullar

Tam kapatmanın arkasından, ilkin okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve ufak esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

Uzmanlar uyarıyor: Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi benzer biçimde olmasını beklemesin

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *