Tarih araştırmacısı ve yazar Atilla Oral vefat etti

Tarih araştırmacısı ve yazar Atilla Oral memleketi Kocaeli’de vefat etti. 59 yaşlarında hayata veda eden Oral, gösterim dünyasında 2011 senesinde kurucusu olduğu Demkar Yayınevi’nden yayımladığı ‘Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu’ kitabıyla ses getirmişti.

Yazar, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1931 senesinde Türk Tarih Kurumu Başkanı Tevfik Bıyıklıoğlu’na yazdığı ve sansürlenen 21 sayfalık mektubunu ilk kez yayımlamıştı. Oral’ın mektubu Beyoğlu’ndaki Hazzopulo Pasajı’ndaki bir müzayedede Türk Tarih Kurumu eski Genel Sekreteri Uluğ İğdemir’e ilişik olan belgelerin satışa çıkarılması üstüne bu belgeler içinden satın almış olduğu biliniyordu.

Nuri Paşa’nın cenaze namazının 67 yıl sonrasında kılınmasını sağlamıştı

‘Nuri Killigil’ kitabının da müellifi olan Oral, bu kitapta Enver Paşa’nın kardeşi, Kafkas İslam Ordusu Kumandanı Nuri Killigil’in hayatına ve Türk müdafa sanayiinin bilinmeyen evveliyatına ışık tutmuştu. Oral bu kitabıyla, 1949’da Sütlüce’deki tabanca ve cephane fabrikasındaki patlamada yaşamını kaybeden Nuri Killigil için 67 yıl sonrasında cenaze namazı kılınarak, mezarının ihya edilmesini sağlamıştı. Yazar kitabında Killigil’in kendi kurmuş olduğu fabrikada 28 şahıs ile beraber yaşamını kaybeden Nuri Paşa’nın vücudunun 10 gün sonrasında Haliç’ten çıkarıldığını ve o dönemin İstanbul Müftüsü olan Ömer Nasuhi Bilmen’in ’vücut tam olarak bulunamadığı için cenaze namazı kılınmaz’ fetvası sebebiyle c namazı kılınmadan Edinekapı Şehitliğine defnedildiğini yazmıştı. Kitapla beraber gündeme gelen olayın arkasından Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva’nın öncülüğünde Killigil Fabrikası Şehitliği seneler sonrasında restore edildi. 2016’da restorasyonu tamamlanan şehitliğin açılışında Nuri Paşa için 67 yıl ilkin kılınmayan cenaze namazı kılındı, Azerbeycan’dan getirilen toprak da şehitliğe serpildi. Oral’ın bu kitabı ek olarak TRT tarafınca ‘Namlunun Ucunda Bir Hayat’ adıyla belgesele aktarıldı.

Yukarıdaki kitapları haricinde ‘Charles Harington’, ‘İşgalden Kurtuluşa İstanbul’, ‘Üsküdar Faciası’ şeklinde arşivlik yayımlara imza atan Oral, Cevat Abbas’ın torunu Turgut Gürer tarafınca Türkçeye uyarlanan ve Cumhuriyet Kitap’tan çıkan ‘Cepheden Meclise Büyük Önder İle 24 Yıl ‘ adlı kitabın yayıma hazırlanmasına katkıda bulunmuştu.

Cenazesi bugün defnedilecek

Özgür Kocaeli gazetesinin verdiği bilgiye nazaran, Oral’ın cenazesi bugün Kocaeli’nde Hereke Sümer Cami’sinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının arkasından Yukarı Hereke Mezarlığı’na defnedilecek.

Ardında belgesel durumunda kitaplar bıraktı

Oral’ın vefat haberinin arkasından toplumsal medyada baş sağlığı mesajları da art arda geldi.

Sinan Meydan: Türkiye’nin en iyi araştırmacı tarihçilerinden birini, Atilla Oral’ı kaybetmişiz. Oldukça mühim eserler verdi. Eserleriyle ölümsüzdür. Saygı ve dualarla.

Necmettin Özçelik: Oldukça kıymetli dostum, dostum Atilla Oral’ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Oldukça mühim emek harcamalar yapmış oldu ve hayata geçirmeye devam ediyordu. Ömrü vefa etmedi. Vefatı büyük bir yitik oldu. Nurlar içinde yatsın.

Sergen Çirkin: Atilla Oral vefat etmiş, fazlaca üzüldüm… Her biri belgesel tadında, fazlaca kıymetli kitaplar bıraktı… Kes-Yapıştırcı akademinin tekerrürleri haricinde, gün yüzüne çıkmamış belgeleri, detayları yayınladı… İsmi ölümsüzdür…

Mutlu Kerem Kolcuoğlu: Oldukça kıymetli Herekeli tarihçi Atilla Oral’ı kaybettik. Bilhassa Türk İstiklal Savaşı periyodu ve Türk İktisat zamanı ile ilgili nesnel araştırmalarıyla Türk evveliyatına büyük katkılar yapmış tarih duayeni Kocaeli’nin tanıtımı mevzusunda da benzeri olmayan eserler ortaya koymuştur. Merhumla kısa da olsa Osmanlı arşivlerinde emek verme imkanı bulmanın onurunu yaşıyor merhuma Tanrı’tan rahmet arzuluyorum.

Atilla Oral kimdir?

1962 senesinde Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde hayata merhaba dedi. 93 Harbi sonrasında Karamürsel’de iskan edilen Saraybosna göçmeni aileye mensup olan Oral, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ilişik eski fotoğraf koleksiyonu da bulunan Oral, kitaplarını kurucusu ve yöneticisi olduğu Demkar Yayınevi’nden yayımladı.

Osmanlı Devleti’nin son yılları, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet Süreci, Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri ile ilgili çeşitli mevzular üstünde belgelere dayanan araştırmaları bulunan Oral, Türk tecim ve endüstri zamanı ile ilgili araştırmaları çeşitli gazete ve dergilerde yazı olarak yayınladı. Evli ve iki çocuk babası olan Oral’ın Özgür Kocaeli Gazetesi şeklinde mahalli gazetelerde yayımlanmış fazlaca sayıda makalesi bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *