Tarihte bir ilk! Ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu dünya şampiyonu oldu!

Şampiyonada, Internasyonal Mandalika Pisti’nde dün yoğun yağış sebebiyle yapılamayan ilk yarış bugün TSİ 06.15’te başladı. Pole pozisyonundan 20 turluk yarışa başlamış olan ay-yıldızlı motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, yarışın bitimine 18 tur kala yarışta ilk kere birinci sıraya yerleşti. Sonrasında ara sıra yarışta liderliği rakiplerine kaptıran Razgatlıoğlu, bitime 12 tur kala yarışta yeniden birinci sıraya geçti.

Sadece Red Bull sporcusu Toprak Razgatlıoğlu, son 7 tura üçüncü sırada girdi. Son 5 ve 4. turlarda da üçüncü sıraya gelen Razgatlıoğlu, son 2. turda ise yeniden ikinci sıraya yerleşti.

Pata Yamaha with Brixx WorldSBK takımıyla son tura da 2. sırada başlamış olan ulusal sporcu Toprak Razgatlıoğlu, Endonezya’da ilk yarışta damalı bayrağı ikinci sırada geçerek organizasyonda dünya şampiyonu olmayı başardı.

Ay-yıldızlı sporcu, Dünya Superbike Şampiyonası‘nda şampiyon olan ilk Türk motosikletçi olarak tarihe adını yazdırdı. Endonezya’daki ilk yarışı Kawasaki pilotu Jonathan Rea birinci sırada, Ducati pilotu Scott Redding ise üçüncü sırada tamamlamış oldu.

Dünya Superbike Şampiyonası‘nda genel klasmanda en yakın takip edeni Jonathan Rea’nın 30 puan önünde 531 puanla önder olarak ilk yarışa başlamış olan Toprak Razgatlıoğlu, bu sonuçla genel klasmanda puanını 551’e çıkardı ve bugün yapılacak sezonun son yarışı öncesinde dünya şampiyonluğunu garantiledi.

Ulusal motosikletçi, yarışın arkasından ilk tebrikleri aldıktan ve motoruyla luk gösterisi yaptıktan sora Türk bayrağıyla podyumdaki yerini aldı.

Toprak Rozgatlıoğlu kimdir?

Toprak Razgatlıoğlu, 16 Ekim 1996’da dünyaya geldi. Razgatlıoğlu, Antalya Alanyalıdır. Türkiye’den bir Kawasaki ZX- 10R’de Superbike Dünya Şampiyonası’nda yarışan bir motosiklet yarışçısıdır . 2015 Avrupa Superstock 600 Şampiyonasını bir Kawasaki ZX-6R’de kazanmıştır . 2013 ve 2014 yıllarında Red Bull MotoGP Çaylaklar Kupası’nda yarıştı ; sırasıyla 10. ve 6. bitirme. İlk olarak 2014 sezonunun 7. yarışında Almanya’nın Sachsenring kentinde tamamlandı.

İlk yarışını 5 Ekim 2014 tarihinde Avrupa Superstock 600 Şampiyonası’nda bir Kawasaki ZX-6R’de Magny Cours’da kazanmıştır. Alanya’da doğan Razgatlıoğlu, Wheelie Arif anlamına gelen Tek teker Arif olarak malum Meşhur Türk dublör motosikletçi Arif Razgatlıoğlu’nun ikinci oğlu . Babası, 17 Kasım 2017’de Antalya’da meydana gelen bir motosiklet kazasının arkasından arka koltukta binen kız arkadaşıyla beraber öldü.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *