Teknoloji devleri beklentiyi aştı – Magazin Mahallesi Teknoloji

Teknolojinin iki devi gelirlerini deklare etti Microsoft ve Alphabet, geçen senenin üçüncü çeyreğine gore yüzde 33’lük bir gelişme gösterdiler.

Pandemi sebebiyle uzaktan çalışmaya geçişle beraber bulut bilişime yönelik talebin artması ve küresel olarak yükselen gezi ve perakende trendlerinin  Google’daki reklam satışlarının yükselmesi kazançlar için etkili oldu.

Jefferies analisti Brent Thill, “Bu hisse senetlerinin ikisi de çok büyük performans gösterdi” dedi.

Perşembe günü kazançlarını bildirecek olan Apple ve Amazon’un pozitif yönde eğilimi sürdürmesi umut ediliyor. Sadece, Amazon, insanların daha fazlaca evden alışveriş yapmış olduğu 2020’nin üçüncü çeyreğindeki performansını yakalamanın zor olacağı mevzusunda uyardı.

Microsoft ise beklentilerden yüksek gelişme kaydeden bulut alanı yardımıyla senenin son çeyreğinde de kuvvetli sonuçlar elde edeceği tahmininde bulunmuş oldu, sadece Surface laptoplar ve Xbox oyun konsollarının tedarik zinciri problemlerinden etkilenmeye devam edeceğini belirtti.

Yüzde 22 ile Microsoft’un üç aylık gelir artışı, yüzde 36 büyüyen bulut bölümünün başarısıyla desteklenerek 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Firmanın toplam geliri üçüncü çeyrekte yüzde 22 artışla 45.32 milyar dolar olarak açıklanırken 43.97 milyar dolarlık beklenti aşılmış oldu. Net kârı ise 20.51 milyar dolar, kısaca hisse başına 2.71 dolar ile hisse başına 2.07 dolar olan tahminleri aştı.

Google davranışlarında ölçülü davranıyor

Third Bridge analisti Scott Kessler, Google’ın gelişme oranlarını ise şu şekilde yorumladı: “Google’ın analitik, yapay zekâ ve makine öğrenimi ile ilgili ürünlere odaklanmak ve sunmak açısından yaptığı şey, onlar için gerçekten fark yarattı.”

Alphabet yöneticileri, arama mevzusunda alışverişin ve seyahatin tekrardan açılmasının, reklam satışlarının geri gelmesinin etkili olduğuna dikkat çekti. Google’dan Philipp Schindler, bilhassa “şimdi yakınımda açık” şeklinde arama eğilimlerinin geçen senenin aynı dönemine gore dört kat daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece, sonuçların coğrafi olarak dengesiz olduğu mevzusunda uyardı. Yatırımcılara “Diğer ülkeler, yerel düzenlemelere ve aşılara bağlı olarak, toparlanma konusunda daha yavaş oldu. Belirsizliğin yeni normal olduğu açık. Dünya bir akış içinde” dedi.

Alphabet’in reklamcılık mevzusunda beklenenden daha iyi performans göstermesi, Apple’ın gizlilik politikalarında meydana getirilen ve reklamverenlerin hedeflenecek kişisel verileri toplamasını zorlaştıran son değişikliklerin firmanın ana işi üstünde mühim bir engel olmayacağına dair iyimser bir tablo çiziyor.

Alphabet’in finans direktörü Ruth Porat, Apple’ın bu hamlesinin YouTube’un reklam geliri üstünde yalnızca “mütevazı” bir tesiri bulunduğunu söylemiş oldu. 7.2 milyar dolar olan YouTube’un reklam geliri bundan önceki yıla gore yüzde 40 arttı.

537 milyon dolar zarara karşın yüzde 37 artış

Twitter’da ise gelirler senelik yüzde 37 artarak 1,28 milyar dolara terfi etti. Twitter, hissedarlara toplu dava için ödeme yaptıktan ve yepyeni ürün geliştirme planına yapmış olduğu yatırımı artırdıktan sonrasında 537 milyon dolar net zarar da bildirmişti.

Feysbuk, Apple’ın değişikliklerinin tesiri aleyhinde birazcık daha davranışlarında ölçülü davrandı ve senenin geri kalanında “devam eden rüzgarlar” beklediğini söylemiş oldu. Toplumsal ağ, bir süredir yaşamış olduğu olumsuzluklara karşın senelik bazda yüzde 35’lik bir gelir artışı kaydetti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *