TESK’ten “afetle mücadele kongresi”ne destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, afet ve afete dirençlilik mevzusunda toplumda farkındalık oluşturulması icap ettiğini belirterek, “Kurum ve kuruluşlarla vatandaşlar, afete karşı bilgi ve donanım sahibi olmalı.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, 26-28 Haziran’da Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde “Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi” düzenleneceğini bildirdi.
Yaşanmış olan bir afette hem mağdur hem de desteğe ilk koşan taraf olarak esnaf ve sanatkarı temsilen söz mevzusu kongreye katılacaklarını vurgulayan Palandöken, konfederasyonun kongreye elinden gelen her türlü desteği vereceğinin altını çizdi.

Palandöken, afet ve dirençlilik mevzusunda toplumun her kademesinde farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Ülkemiz sel, deprem, don gibi birçok afetin yaşandığı, yaşanabileceği bir coğrafi konumda. Bu durum başta tarım, hayvancılık olmak üzere, sosyal ve ekonomik tüm alanlarıyla hayatımızı etkiliyor. Afetle başa çıkmak, ona karşı bilinçli ve dirençli olmak, afetlerin yaşanmasından daha önemli bir konu. Kurum ve kuruluşlarla vatandaşlar, afete karşı bilgi ve donanım sahibi olmalı.”

Şubat ve mayısta katılım sağladıkları Internasyonal Afet ve Dirençlilik Kongresi’ne hazırlık toplantılarında TESK ve alt teşkilatlarının üstlenebileceği roller ve yürütebileceği çalışmalara ilişkin görüşlerini aktardıklarını belirten Palandöken, gelecek ay yapılacak kongrenin birincil hedefinin de toplumda farkındalığın artırılması olacağını açıkladı. 

The post TESK’ten “afetle mücadele kongresi”ne destek first appeared on Gundemtube.com.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *