The Handmaid’s Tale tanıtımında Türkiye’deki bayanların çarpıcı sözleri

Kanadalı yazar Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan, başrolde Elisabeth Moss’un yer almış olduğu “The Handmaid’s Tale”in dördüncü sezonu BluTV’de yayımlandı. BluTV tarafınca hazırlanan dizinin tanıtımında Türkiye’de bayanların hak ve özgürlükleri için yaptıkları eylemlerde kullandıkları “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” benzer biçimde çarpıcı sözler yer aldı.

Dizide bayanların yalnız üreme aracı olarak görüldüğü Gilead adlı bir toplumda kendisinden alıkoyulan kızını kurtarmak ve bu toplumdan kaçmak için savaşım eden June Osbourne’un (Offred) hikâyesi anlatılıyor. Dizinin dördüncü sezonda June Osbourne’un Gilead’ın otoriter rejimine karşı gösterdiği direnişini devam ettirmek için verdiği mücadeleye odaklanılıyor. June, oldukca sayıda bayanı Kanada’ya kaçırma planını başarıyla hayata geçirmiş olsa da hâlâ değişiklik için yapılması ihtiyaç duyulan pek oldukca şey bulunuyor.

1985 senesinde piyasaya çıkan roman, Bruce Miller tarafınca tv dizisine uyarlandı. Emmy ve Altın Küre ödüllerine kıymet görülen dizi “The Handmaid’s Tale”, 2017 senesinde Hulu kanalında yayımlanmaya başladı. Elisabeth Moss’un başrolde olduğu ve oyuncu kadrosunda Alexis Bledel, Yvonne Strahovski, Joseph Fiennes, Madeline Brewer, O-T Fagbenle, Ann Dowd, Max Minghella ve Samira Wiley benzer biçimde adların bulunmuş olduğu dizinin başarısı, kitabın 8 milyon satışa ulaşmasını da bununla beraber getirdi.

Roman ek olarak 1990 senesinde Volker Schlöndorff tarafınca filme uyarlanmıştı.

“Ama bazen konuşmamak da aynı derecede tehlikelidir.”#MargaretAtwood #TheHandmaidsTale pic.twitter.com/TfWrVWnHG2

— BluTV (@BluTV) April 28, 2021

Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *